Podróżujesz samolotem? 14 faktów lotniczych, których prawdopodobnie jeszcze nie znałeś

Ile wiesz o podróżach lotniczych?

Latanie wydaje się najbezpieczniejszym sposobem podróżowania, a jednak w dziedzinie lotnictwa wciąż jest wiele rzeczy, o których nie wiemy. Na przykład, czy wiesz, dlaczego światła są wyłączone podczas lądowania i startu? Oto kilka interesujących faktów dotyczących podróżowania samolotem.

Obecnie dobrze wiadomo, dlaczego okiennice w samolocie zawsze muszą być otwarte podczas startu i lądowania. Wiemy też, że podczas lotu lepiej jest mieć założone buty. Ciekawią Cię inne tajniki latania? Czytaj dalej!

Jedzenie dla kapitana i drugiego pilota

Kapitanowie i drudzy piloci dostają inne posiłki podczas lotu. Nie z powodu wysokich wymagań, lecz na wypadek, gdyby jeden z posiłków okazał się zepsuty. Jeśli na przykład jeden z pilotów dostanie zatrucia pokarmowego, drugi – który zjadł inny posiłek – może przejąć kontrolę nad samolotem.

Nie wolno mieć brody

Czy kiedykolwiek widziałeś pilota z brodą? Prawdopodobnie nie. Wiele linii lotniczych nie pozwala swoim pilotom na zapuszczanie brody. Powód? Broda może uniemożliwić prawidłowe dopasowanie maski tlenowej. Coraz częściej jednak członkowie załogi mogą mieć zarost. Mimo to linie mogą mieć pewne wymagania. Na przykład, że broda musi mieć co najmniej trzy tygodnie, aby nie wyglądała na zaniedbaną. Poza tym brodę należy również odpowiednio pielęgnować.

Dokąd odprowadzane są odchody?

Podczas długiego lotu prawdopodobnie raz lub dwa będziesz musiał udać się do toalety. Jednak co dokładnie dzieje się ze ściekami po skorzystaniu z toalety? Ekskrementy trafiają do zbiornika (o pojemności 250 litrów) na dnie samolotu. Po wylądowaniu zbiornik opróżnia się za pomocą węża. Odpady są następnie transportowane do kanalizacji ciężarówką.

Dowiedz się więcej o ciekawostkach lotniczych na następnej stronie.

 

Strona 1/2