Oto, jak powinieneś bezpiecznie gasić świecę

candle

Są różne sposoby na zgaszenie świecy

Świece to świetny sposób na stworzenie atmosfery w domu. Zimą świece mogą dosłownie wnieść trochę światła do świata. Ale kiedy wychodzisz z domu lub kiedy trzeba iść spać, musisz zgasić świece. I najwyraźniej istnieją różne sposoby, które mogą nie być równie bezpieczne lub zdrowe.

Zdmuchiwanie

Najczęstszym sposobem na zgaszenie świecy jest jej zdmuchnięcie. Jest to coś, co wszyscy robiliśmy. Czy to świeczki na naszym torcie urodzinowym, czy też świeczki, których używamy do ogrzania naszego domu, zdmuchiwanie świeczek to jedna metoda, którą wszyscy stosowaliśmy. Ale jest to również najmniej zdrowy sposób na zgaszenie świecy. Kiedy zdmuchujesz świecę, z knota wydobywa się dym. Dym, który będziesz wdychać. Inną rzeczą, którą wdychasz, są cząstki stałe. Te maleńkie kawałki są uwalniane, gdy żarzący się knot nie jest w stanie zamienić wosku świecy w dwutlenek węgla. To niekompletne spalanie tworzy chmurę cząstek stałych, które są tak samo złe dla Ciebie jak wdychanie dymu.

Na pewno będziemy o tym myśleć, gdy następnym razem zobaczymy świeczki na torcie urodzinowym.

Ręką

To zawsze wygląda bardzo fajnie: ktoś moczy trochę kciuk i palec wskazujący, a następnie po prostu chwyta knot świecy oboma palcami. To gasi płomień natychmiast i sprawia, że czujesz się jak bohater akcji. Minusy? Nadal dotykasz gorących rzeczy. Oznacza to, że jeśli zrobisz to więcej niż raz, możesz w końcu zostać zraniony. Najgorszy scenariusz: zrobi się pęcherz od poparzenia palców. Gaszenie świec w ten sposób może po prostu nie być warte bólu lub dyskomfortu, który powoduje pęcherz oparzeniowy.

Gaśnica do świec

Łatwą opcją na zgaszenie świec, która oszczędzi Twoje ręce (i oddech) jest gaśnica do świec. W ten sposób nie musisz dotykać świecy. W zależności od tego, jak wygląda Twój wygaszacz świec, nie będziesz musiał nawet podchodzić zbyt blisko! Jedyny minus: cząstki stałe nadal są uwalniane i nie jest to najzdrowsza opcja.

Wyginając knot świecy

Jest to metoda, o której nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, ale brzmi ona tak prosto i bezpiecznie, że czujemy, że my też powinniśmy jej spróbować! Jeśli użyjesz kijka lub pęsety do zagięcia knota świecy w wosk, płomień również zgaśnie. W ten sposób nie uwalniają się żadne cząstki stałe i nie ma dymu do wdychania. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zgięcie knota świecy z powrotem do jego oryginalnej pozycji po zgaszeniu świecy. W ten sposób knot nie utknie w świecy, gdy wosk wyschnie. Jeśli odegniesz go z powrotem, zachowa on właściwą formę i będziesz mógł z łatwością zapalić go ponownie.

Brzmi dość prosto, prawda?

Przeczytaj także: Brudny filtr w okapie? Ten cudowny produkt sprawi, że będzie czystszy niż kiedykolwiek!

Source: Max Vandaag | Image: Unsplash, Storiès