Dlaczego z wiekiem włosy stają się ciemniejsze?

hair darker

Jaki kolor włosów miałeś kiedyś?

Czy w dzieciństwie miałeś całą głowę jasnych blond włosów? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z biegiem lat Twój kolor włosów drastycznie się zmienił. U niektórych osób włosy zmieniają kolor z białego na ciemniejszy lub nawet kasztanowy. Dlaczego jednak włosy zmieniają kolor, gdy się starzeją?

Różne pigmenty

Wiele osób uważa, że kolor włosów pozostaje niezmienny aż do momentu, gdy się zestarzejesz i powoli zaczną one siwieć. Jednak starość (lub farba do włosów) to nie jedyny sposób na zmianę koloru włosów. Czy wiesz, że kolor Twoich włosów zmienia się również z powodu Twoich genów? Zmiany w kolorze włosów są spowodowane czymś, co nazywa się melaniną, czyli zbiorczą nazwą dla różnych rodzajów pigmentów, które decydują o kolorze włosów, skóry i oczu. Pigmenty odpowiedzialne za kolor włosów to „eumelanina” i „feomelanina”.

Kolor włosów

Eumelanina decyduje o kolorze Twoich włosów. Więcej eumelaniny oznacza, że Twoje włosy staną się ciemniejsze. Feomelanina określa „ciepło” Twoich włosów; osoby o rudych włosach mają dużo tego pigmentu. Jeśli Twoje włosy mają blady odcień blondu, masz mniej feomelaniny niż osoba o blond włosach. Połączenie eumelaniny i feomelaniny tworzy kolor włosów, który obecnie posiadasz.

Ciemne włosy

Teraz rozumiemy, dlaczego wszyscy mamy inny kolor włosów. Ale dlaczego kolor naszych włosów zmienia się z wiekiem?  Ilość melaniny, którą produkuje Twój organizm, zależy od Twoich genów. Kiedy jesteś młodszy, nie wszystkie Twoje geny zostały aktywowane, co skutkuje mniejszą ilością melaniny. To właśnie dlatego Twoje włosy wyglądały inaczej, gdy byłeś młodszy. Kiedy się starzejesz, te geny są aktywowane. To powoduje, że produkowana jest większa ilość eumelaniny, co skutkuje ciemniejszymi włosami.

Teraz już wiesz, dlaczego wszyscy wyglądają inaczej na swoich zdjęciach z dzieciństwa!

Przeczytaj także: Oto dlaczego warto myć włosy colą

Source: Max Vandaag | Image: Unsplash, Tim Mossholder