4 sposoby, na które hakerzy mogą wykorzystać twój numer telefonu

numer telefonu

Hakerzy mogą cię oszukać wyłącznie przy pomocy twojego numeru telefonu

Jeśli widziałeś jakikolwiek film dokumentalny o przekrętach i oszustach, masz świadomość, jak łatwo jest zostać oszukanym. Hakerzy znają mnóstwo sposobów na wyłudzenie pieniędzy. Potrzebują do tego tylko twojego numeru telefonu. Oto cztery sposoby, w jakie można zostać oszukanym.

Dane osobowe

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem, w jaki hakerzy mogą wykorzystać twój numer telefonu, jest zdobycie dodatkowych danych osobowych. – Istnieje kilka stron internetowych, które udostępniają dane osobowe – mówi ekspert ds. technologii Burton Kelso. Witryny te kupują informacje i sprzedają je hakerom, udostępniając twój numer telefonu. Mogą one obejmować takie informacje, jak adres, nazwiska i adresy członków rodziny, przeszłość kryminalną itp. Hakerzy mogą wykorzystać te informacje do niecnych celów, takich jak szantaż, prześladowanie lub kradzież tożsamości.

Przekierowywanie twojego numeru

Hakerzy mogą z łatwością znaleźć twojego dostawcę usług telefonicznych. Jedyne, co muszą zrobić, to zadzwonić do niego, udając ciebie. W ten sposób mogą przekierować twój numer na swój telefon. Dzięki temu hakerom bardzo łatwo jest uzyskać dostęp do twojego konta e-mail. Co prawda nie uzyskają hasła do niego, ale i tak nie będzie im to potrzebne. Na koniec, kiedy cała komunikacja z twoim numerem telefonu zostanie do nich przekierowana, wystarczy, że klikną przycisk „zapomniałem hasła”. Link do zresetowania hasła zostanie wysłany na twój numer telefonu, ale ponieważ hakerzy mają do niego dostęp i tak go zobaczą. Gdy tylko hakerzy uzyskają dostęp do poczty e-mail, będzie im łatwo uzyskać dostęp również do twoich innych kont.

Spoofing

Ten termin prawdopodobnie rzucił ci się już gdzieś w oczy. Spoofing oznacza, że ktoś może udawać, że ma twój numer telefonu. Jest tak również na przykład w bankach, więc wygląda to tak, jakby twój bank dzwonił do ciebie, podczas gdy w rzeczywistości jest to oszust. Jeśli jednak hakerzy mają twój numer, mogą wykonywać połączenia jako ty do twoich rodziców lub córki z prośbą o pieniądze. Jest to obecnie prawdziwy problem w krajach takich jak Wielka Brytania czy Holandia, gdzie przestępcy podszywają się pod numery telefonów, aby na przykład atakować niczego niepodejrzewające osoby za pośrednictwem aplikacji WhatsApp.

Przeczytaj więcej o możliwych oszustwach i – co ważniejsze – sposobach ochrony na następnej stronie!

Strona 1/2