Dobra wiadomość: warstwa ozonowa zdrowieje według ONZ

ozone layer

Dziura może całkowicie zniknąć za około 43 lata

Co cztery lata naukowcy przyglądają się dziurze w ochronnym płaszczu Ziemi. W tym roku z tej oceny wyszło kilka dobrych wiadomości. Warstwa ozonowa powoli się goi, a raport Organizacji Narodów Zjednoczonych mówi, że dziura nad Antarktydą zostanie całkowicie wyleczona w 2066 roku. Dzięki temu nasza naturalna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem zostanie przywrócona.

Powoli, ale stabilnie

Trzydzieści pięć lat temu każdy naród na naszej planecie doszedł do porozumienia; aby zaprzestać produkcji szkodliwych substancji chemicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na warstwę ozonową wokół Ziemi. Ta cienka warstwa wokół Ziemi chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym ze słońca. I powoli, warstwa ozonowa się leczy. Według wcześniejszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, oznaki uzdrowienia pojawiły się już cztery lata temu. Paul Newman, współprzewodniczący oceny naukowej, powiedział PBS, że „Te liczby dotyczące uzdrowienia bardzo się ugruntowały.” Nadal zajmie trochę czasu, aby warstwa ozonowa wróciła do stanu sprzed 1980 roku. Do 2040 roku potrwa zagęszczanie warstwy. Najcieńsza część, znajdująca się nad Antarktydą, będzie potrzebowała czasu aż do 2066 roku, aby się zregenerować.

Środki chemiczne

Niektóre substancje chemiczne uszkadzają warstwę ozonową. Najbardziej szkodliwe są chlor i brom. Ale poziomy tych chemikaliów znacznie się obniżyły od 2000 roku. Oznacza to, że atmosfera (warstwa gazów wokół Ziemi, której częścią jest warstwa ozonowa) zawiera mniej tych chemikaliów. Zmiana ta nastąpiła po podpisaniu Protokołu Montrealskiego w 1987 roku, porozumienia między narodami, które zakazało stosowania tych chemikaliów. Profesor Petteri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, powiedział w oświadczeniu, że „działania dotyczące ozonu stanowią precedens dla działań na rzecz klimatu. Nasz sukces w wycofywaniu ozonożernych chemikaliów pokazuje nam, co można i trzeba zrobić – w trybie pilnym – aby odejść od paliw kopalnych, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i w ten sposób ograniczyć wzrost temperatury.”

Według e-maila od Inger Andersen (Dyrektor Programu Środowiskowego ONZ) do The Associated Press, te nowe osiągnięcia dotyczące warstwy ozonowej Ziemi „ratują 2 miliony ludzi każdego roku przed rakiem skóry.”

Przeczytaj także: Naukowcy mogą być bliscy znalezienia lekarstwa na ślepotę

Source: PBS, National Geographic | Image: Unsplash, ActionVance