Dobra wiadomość z 2022 roku: najlepsze wiadomości z ubiegłego roku

good news

W ubiegłym roku wiele się wydarzyło, ale to najlepsza wiadomość z 2022 roku!

W ciągu 365 dni może się wiele wydarzyć i zazwyczaj nie wszystko jest pozytywne. Dlatego chcieliśmy rzucić trochę światła na najlepsze wiadomości z 2022 roku. Przygotuj się na jedne z najlepszych rzeczy, które wydarzyły się w zeszłym roku.

1. Zagrożone gatunki odbiły się od dna

Mimo, że wiele gatunków wciąż znajduje się na rosnącej liście tych zagrożonych wyginięciem, niektóre z nich dokonały powrotu w 2022 roku. Niektóre z gatunków, które uciekły przed wyginięciem to bobry, żubry i pelikany. Te gatunki odbiły się z powodu programów reintrodukcji. Inne gatunki, które były na skraju wyginięcia, to nosorożec, wieloryby płetwiaste i tygrys. Wszystkie one przetrwały ten rok i nadal rosną w siłę.

2. Ziemia zwrócona naturze i rdzennej ludności

Zaraz pod koniec 2022 roku różne narody zebrały się, aby zawrzeć porozumienie o ochronie planety. Do 2030 roku jedna trzecia planety musi być chroniona dla przyrody. A to jeszcze nie wszystko. Różne kraje zaczęły oddawać ziemię rdzennym mieszkańcom, którzy ją zamieszkiwali. W Brazylii nowy prezydent dąży do zatrzymania wycinania lasów w kraju, próbując ocalić lasy deszczowe.

3. Postępy w walce z rakiem

Naukowcy ciężko pracowali w 2022 roku, a ich ciężka praca opłaciła się: znaleźli sposób na lepsze wykrywanie i leczenie raka. Oznacza to, że kilka rodzajów raka można wykryć wcześniej, co oznacza, że więcej osób może otrzymać niezbędne leczenie w początkowych stadiach choroby.

4. Wzmocnienie praw osób LGBTQ+

Choć społeczność LGBTQ+ wciąż jest obiektem wielu nienawiści, są dobre wiadomości. Kraje takie jak Izrael i Grecja zakazały terapii konwersyjnej. Słowenia może zmienić prawo, które zakazuje małżeństw tej samej płci, po tym jak zdecydowała, że prawo to było niekonstytucyjne. Singapur chce zdekryminalizować homoseksualizm, a w Tokio związki tej samej płci są już formalnie uznawane.

5. Walka z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi

Więcej dobrych wiadomości, jeśli chodzi o środowisko: 175 narodów zgodziło się, że chcą raz na zawsze zakończyć zanieczyszczenie plastikiem. Zaowocowało to kilkoma działaniami w różnych regionach świata. UE wprowadziła plan zmniejszenia ilości używanego plastiku, a w Indiach niektóre z przedmiotów, które najbardziej przyczyniają się do degradacji środowiska, są zakazane.

Mamy nadzieję, że wszystkie te dobre wiadomości sprawią, że poczujesz się trochę lepiej w przyszłości!

Przeczytaj także: Akty dobroci: nowe lekarstwo na depresję i lęk

Source: Positive News | Image: Unsplash, Good Good Good