Pierwsza na świecie szczepionka dla pszczół miodnych została zatwierdzona

bees

Szczepionka ochroni pszczoły – a wraz z nimi nasz ekosystem

Chociaż wiele osób niekoniecznie kocha pszczoły miodne (lub ich żądła), odgrywają one kluczową rolę w produkcji żywności na ziemi. Oznacza to, że nasze bezpieczeństwo żywnościowe w dużej mierze zależy od tych małych stworzeń, a obecnie te same pszczoły są w niebezpieczeństwie. Ale ta szczepionka może zapewnić częściowe rozwiązanie tego problemu.

Znaczenie pszczół

Pszczoły są zapylaczami. Oznacza to, że pszczoły pomagają w zapylaniu kwiatów. Kiedy pszczoła siada na kwiecie, aby zebrać nektar i pyłek do ula, ten sam pyłek przykleja się do jej futra. Pyłek pochodzi z „męskiej” części kwiatu, na którym siedzą, a następnie pszczoły przenoszą go do „żeńskiej” części innego kwiatu. Ten proces zapładnia kwiat, powodując, że wytwarza on nasiona, owoce i inne rośliny. Tak więc pszczoły odgrywają ważną rolę w rozwoju nowych kwiatów i roślin. Dla nas, ludzi, jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o uprawy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), pszczoły i inne zapylacze (jak ptaki i nietoperze) są odpowiedzialne za jedną trzecią żywności produkowanej na świecie. Pszczoły to całkiem spora sprawa!

Kryzys pszczół

Ale pszczoły są w niebezpieczeństwie. Mimo że ludzie w dużej mierze polegają na tych małych żółto-czarnych owadach, my również stanowimy dla nich zagrożenie. Z powodu naszej działalności rolniczej, zmian pogody, pestycydów i utraty ich naturalnego środowiska, populacja pszczół maleje. To nie tylko problem dla pszczół, to także problem dla nas wszystkich, którzy polegają na pszczołach w produkcji żywności. Ale ludzie nie są jedynym zagrożeniem dla pszczół.

Chorobą śmiertelną dla pszczół jest zgnilizna amerykańska; choroba, która łatwo się rozprzestrzenia i nie można jej wyleczyć. Kiedy kolonia jest zarażona, ul, pszczoły i sprzęt muszą zostać spalone, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Ponieważ choroba ta łatwo przenosi się z ula do ula poprzez stosowanie sprzętu do hodowli pszczół lub poprzez zakażone dorosłe pszczoły, które przenoszą się do innych uli lub je z nich zabierają, pszczoły potrzebują wszelkiej możliwej ochrony.

Szczepionka

Według oświadczenia Kalifornijskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy, o którym donosi BBC, szczepionka jest ważnym krokiem we właściwym kierunku dla pszczelarzy na całym świecie. Członek zarządu Trevor Tauzer powiedział: „Jeśli możemy zapobiec infekcji w naszych ulach, możemy uniknąć kosztownych zabiegów i skupić naszą energię na innych ważnych elementach utrzymania naszych pszczół w zdrowiu” Szczepionka sprawi, że larwy pszczół staną się odporne na chorobę zgnilca, co chroni pszczoły przed tą śmiertelną i zakaźną chorobą. Annette Kleiser, dyrektor naczelny Dalan Animal Health powiedziała The Guardian: „Nasza szczepionka jest przełomem w ochronie pszczół miodnych, Jesteśmy gotowi zmienić sposób, w jaki dbamy o owady, wpływając na produkcję żywności na skalę globalną”.

Jeśli populacja pszczół będzie mogła pokonać to zagrożenie dzięki nowej szczepionce, mniej pszczół zginie. Co jest pełnym nadziei krokiem w kierunku ochrony ekosystemu ziemi, a wraz z tym produkcji żywności.

Przeczytaj także: Nowa alternatywna metoda może oznaczać koniec badań na zwierzętach

Source: BBC, The Guardian, UNEP, FAO, NPS, Knowable, BeeAware | Image: Unsplash, Shelby Cohron