Te 5 przyczyn może być powodem nieprzyjemnego zapachu moczu

3. Odwodnienie 

Jeśli mocz jest ciemnożółty i ma nieprzyjemny zapach, może to oznaczać odwodnienie. Rozwiązanie jest proste: pij więcej wody. W ciągu kilku godzin mocz stanie się jaśniejszy i nie będzie tak brzydko pachnieć. Potrzeba około trzech godzin, aby to, co jesz i pijesz, zaczęło oddziaływać na mocz. 

4. Infekcja dróg moczowych 

Istnieje kilka objawów, które wskazują na zakażenie układu moczowego: gęsty i brzydko pachnący mocz, ból lub uczucie pieczenia podczas sikania oraz ból w dole brzucha to najczęstsze z nich. Jeśli zauważysz, że mocz przybiera ciemniejszy kolor i brzydko pachnie, może to być, jak już wspomnieliśmy, spowodowane odwodnieniem. Jeśli jednak towarzyszy temu jeden z innych objawów, które właśnie opisaliśmy, możesz mieć zakażenie układu moczowego. W razie wątpliwości należy zawsze zwrócić się do lekarza. Mogą udzielić porady medycznej i zapewnić jak najszybsze leczenie (często wiąże się to z przyjmowaniem serii antybiotyków). 

5. Przyjmowane leki 

Niektóre leki mogą mieć wpływ na kolor i zapach moczu. Na przykład, niektóre leki obniżają poziom cukru we krwi, ponieważ zatrzymują proces wchłaniania cukru przez nerki i przenoszenia go do krwiobiegu. Cukier ten przechodzi do moczu, co może powodować jego dziwny kolor i zapach. Istnieje również wiele leków, które mogą powodować, że mocz ma zapach zgniłych jaj, np. leki stosowane w leczeniu reumatyzmu. Nie jest to powód do niepokoju, ale jeśli coś niedaje ci spokoju, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. 

Zastrzeżenie: Niniejsze opracowanie nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej i nie powinno być traktowane jako porada zdrowotna lub osobista. Wszelkie pytania dotyczące zdrowia lub stanu zdrowia należy zawsze kierować do lekarza lub innego wykwalifikowanego pracownika ochrony zdrowia.

Źródło: Woman and Home | Zdjęcia: Unsplash, Claire Mueller