5 prostych wskazówek, jak usunąć rdzawe plamy z ubrań i butów

3. Kwaśne mleko

Rdzawe plamy na kolorowych ubraniach lub butach? Kwaśne mleko to zatem twój najlepszy przyjaciel. Bakterie w kwaśnym mleku potrafią rozbijać plamy rdzy. Napełnij wiadro lub wannę kwaśnym mlekiem i namocz w nim ubrania lub buty. Pozostaw na noc, wypłucz, a następnie wypierz w pralce. Plama najprawdopodobniej całkowicie zniknie.

4. Cytryna i wrzątek

Rdzawe plamy na skórzanych butach? W takim przypadku lepiej unikać wcześniej wspomnianych wskazówek. Możesz jednak natrzeć plamę sokiem z cytryny, a następnie przytrzymać buty nad czajnikiem z gotującą się wodą. Połączenie pary i soku z cytryny rozpuści plamę.

5. Wodorowinian potasu

Wodorowinian potasu jest często używany do pieczenia, zwłaszcza w Ameryce. Czy wiesz jednak, że nadaje się również do czyszczenia? Połącz go z odpowiednimi składnikami, a w mgnieniu oka otrzymasz domowy środek czyszczący.

Z łyżeczki wodorowinianu potasu, łyżeczki sody oczyszczonej i kilku kropel wody utlenionej zrób pastę. Przetestuj najpierw na niewielkiej powierzchni odzieży, ponieważ substancja ta również może plamić. Jeśli tak się nie stanie, rozprowadź ją na plamę i pozostaw na 30 minut. Następnie dokładnie wypłucz. Pozostaw ubranie do wyschnięcia i powtarzaj proces, aż plama całkowicie zniknie.

Źródło: MaxVandaag | Zdjęcia: iStock