Jak pozbyć się pleśni na oknach i jak jej zapobiegać

mold windows

Tak postępuje się z pleśnią na szybie, ramie i parapecie okna

Nikt nie lubi pleśni. Ale czy wiesz, że pleśń na Twoich oknach może być dla Ciebie niebezpieczna? A zima to idealny czas na rozwój pleśni. Z powodu różnic temperatur na oknach pojawia się wilgoć, która stanowi pożywkę dla grzybów. Ale jak pozbyć się tej pleśni i jak zapobiec jej ponownemu pojawieniu się w przyszłym roku?

Pleśń

Dlaczego więc pleśń pojawia się na Twoich oknach? Jak już wspomnieliśmy: pleśń potrzebuje wilgoci, aby się rozwijać. A kiedy na zewnątrz jest zimno, a w środku ciepło, okna stają się wilgotne. Ta wilgoć na oknach może się utrzymywać, a jeśli nie będziesz często suszył okien, może to doprowadzić do powstania pleśni.

Co więc z tym zrobić? Najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o pleśń, jest wentylacja. Co może wydawać się nieco dziwne, gdy na zewnątrz jest mróz. Ale jeśli upewnisz się, że wystarczająco dużo świeżego powietrza może przemieszczać się przez Twój dom, pleśń nie będzie miała szans. Można to zrobić, pozostawiając otwarte okno lub używając otworów wentylacyjnych w oknie. Jeśli pozostawisz te otwory otwarte, twój dom będzie prawidłowo wentylowany i żadna pleśń nie będzie rosła na szkle, parapecie lub ramie twoich okien.

Czyszczenie

Jeśli już masz do czynienia z pleśnią, czas się jej jak najszybciej pozbyć. Jeśli pleśń znajduje się tylko na szybie okien, możesz ją wyczyścić za pomocą prostego uniwersalnego środka czyszczącego. Forma zejdzie dość łatwo. Ale jeśli masz pleśń na ramie lub parapecie, może być trochę trudniej się jej pozbyć. Możesz użyć sody oczyszczonej lub octu, aby pozbyć się tej pleśni. Użyj sody mokrą szmatką lub gąbką i zetrzyj pleśń. Ważne jest, aby używać wilgotnej szmatki lub gąbki. W ten sposób małe cząsteczki pleśni przylgną do tkaniny i nie będą mogły dostać się do płuc. Octu można użyć do spryskania dotkniętego obszaru. Po spryskaniu pozostaw na godzinę. Następnie możesz od razu wyszorować formę.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz użyć wybielacza. Ta metoda nie jest zalecana jako pierwsza, tylko dlatego, że wybielacz jest bardzo agresywny. Więc używaj tej metody tylko wtedy, gdy soda oczyszczona lub ocet nie działają. Zrób roztwór z wybielacza i wody i umieść go w spryskiwaczu. Jeśli spryskasz okno mieszanką wody i wybielacza i wyszorujesz pleśń szczotką lub szmatką, powinna od razu zejść.

Te wskazówki pomogą w przyszłości chronić Twój dom przed pleśnią!

Przeczytaj także: Usuwanie chwastów? Z tym trikiem nie zajmie to już długo! Super praktyczne!

Source: Flair, The Spruce | Image: Unsplash, Stephanie Harvey