Czy przyjmowanie witamin może być dla Ciebie niebezpieczne?

vitamins

Najwyraźniej to za dużo dobrego!

Kiedy spędzamy mniej czasu na słońcu, ludzie mają tendencję do uzupełniania swoich poziomów witamin za pomocą suplementów witaminowych. I chociaż czasami suplementy mogą być pomocne, musisz być ostrożny z tym, ile ich bierzesz. 

Nie jest to konieczne

Według Renger Witkamp, naukowca zajmującego się żywnością, z którym rozmawiała holenderska gazeta AD, już teraz otrzymujemy niezbędną ilość witamin z jedzenia, które spożywamy. Witkamp twierdzi, że nasze ciała nie zostały stworzone do pozyskiwania witamin z tabletek. Ciało składa się z naturalnych systemów regulacyjnych, które dbają o to, by zarządzać przyjmowaniem witamin. Oznacza to, że za każdym razem, gdy spożywamy dużą ilość pokarmu zawierającego określone witaminy, organizm upewnia się, że nadmiar witamin został zablokowany. Kiedy bierzesz tabletki, aby dodać więcej witamin do swojej diety, naturalny hamulec Twojego organizmu nie działa. To powoduje, że narażasz swój organizm na więcej witamin niż potrzebujesz. Ostatecznie może to spowodować toksyczność witamin.

Rzecz o suplementach witaminowych, jest taka, że nie ma ograniczeń co do dawki witamin w tych tabletkach. Oznacza to, że nawet jeśli twoje ciało potrzebuje 1,5 miligrama witaminy B6, niektóre pigułki zawierają piętnaście razy tyle. A to może być faktycznie szkodliwe.

Niedobory

Witkamp mówi AD, że w krajach zachodnich prawie niemożliwe jest doświadczenie niedoboru witamin. Ale są pewne grupy ludzi, które mogłyby skorzystać z przyjmowania suplementów witaminowych. Kiedy jesteś weganinem, potrzebujesz witaminy B12, ponieważ nie spożywasz wystarczającej ilości pokarmów, które zawierają tę witaminę. Inne osoby, które mogłyby ewentualnie skorzystać z przyjmowania suplementów witaminowych to osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z ADHD.

Zawsze należy skonsultować ilość przyjmowanych witamin z pracownikiem służby zdrowia.

Przeczytaj także: Przeziębienie, gorączka, ból gardła? Podajemy sposoby na przetrwanie zimy!

Source: AD, Better Health, NCBI, Margriet | Image: Unsplash, Volodymyr Hryshchenko