Dowiedz się: dlaczego ludzie mówią przez sen?

talk in sleep

Oto dlatego niektórzy ludzie wygłaszają monolog w nocy

Wiele osób mówi przez sen. Czy to tylko przypadkowe słowa, pełne zdania lub nawet kompletny monolog; połowa populacji czasami mówi we śnie. I to może być mylące dla ludzi wokół, którzy słyszą to. Czy kiedykolwiek słyszałeś, jak twój partner mówi coś we śnie, co nie miało sensu w ogóle? Dowiedz się, dlaczego ludzie czasami mówią przez sen.

Sen

Mówienie przez sen, czyli somniloquy, jest rodzajem parasomnii. A parasomnie to wszystkie rzeczy, które robimy we śnie, a których właściwie nie powinniśmy robić w tym momencie. Jak chodzenie we śnie, mówienie, poruszanie się itp. Kiedy śpisz, przechodzisz przez różne etapy. Jak głęboki sen lub sen REM (gwałtowne ruchy oczu). I podczas wszystkich tych etapów może wystąpić mówienie przez sen. Szczególnie, gdy twój mózg przechodzi z jednego etapu do drugiego. A to oznacza, że cokolwiek mówi osoba obok ciebie, może nie mieć nic wspólnego z tym, o czym śni.

Przyczyny

Dlaczego więc niektórzy ludzie mówią przez sen? Najwyraźniej eksperci nie są jeszcze zgodni co do przyczyny. Odkryli jednak, że mówienie przez sen często występuje u wielu członków jednej rodziny. To czyni bardziej prawdopodobnym, że mówienie przez sen jest rzeczywiście genetyczne. Ale może to być również związane z pewnymi problemami zdrowia psychicznego. Jak w przypadku osób, które doświadczyły stresujących i traumatycznych wydarzeń i rozwinęły zespół stresu pourazowego (PTSD). Lub dla ludzi, którzy mają lęk lub depresję.

Ale mówienie przez sen wydaje się służyć pewnemu celowi: może to być sposób na utrwalenie wspomnień. Kiedy śpisz, twoje wspomnienia stają się bardziej stabilne. Twój mózg przegląda wszystkie rzeczy, które wydarzyły się tego dnia i decyduje, które z nich są ważne, a które nie. To dlatego czasami możesz obudzić się z odpowiedzią na pytanie, o którym myślałeś przez cały dzień.

Oznacza to, że kiedy rozmawiasz przez sen, możesz pomagać swojemu mózgowi w zapamiętaniu wszystkich ważnych rzeczy, które wydarzyły się w ciągu dnia. Nawet jeśli to, co mówisz, nie wydaje się mieć żadnego sensu dla osoby śpiącej obok ciebie.

Przeczytaj także: Czy twój partner chrapie? Oto kilka wskazówek, jak pozbyć się chrapania

Source: The Sleep Doctor, NIH, Max Vandaag | Image: Pexels