Oto dlaczego przed jazdą należy zdjąć płaszcz

driving

Trzymanie kurtki na sobie może być niebezpieczne

Jeśli na zewnątrz jest tak zimno, trzymanie płaszcza na sobie podczas jazdy samochodem wydaje się cieplejszą opcją niż jego zdejmowanie. Zwłaszcza jeśli ogrzewanie samochodu trwa wiecznie, aby się rozgrzać. Ale czy wiesz, że to może być niebezpieczne? ADAC ostrzega, że pozostawienie kurtki w samochodzie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Testy

ADAC, Allgemeiner Deutsche Automobil-Club, przeprowadził kilka testów zderzeniowych, aby dowiedzieć się, czy noszenie płaszcza podczas jazdy jest bezpieczne. Imitowano zderzenie samochodowe, w którym jeden samochód uderza w tył drugiego, czyli zderzenie tylne. W tym przypadku można by się spodziewać, że puchata kurtka zimowa uchroni nas przed uderzeniem, ale okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Podczas testu zderzeniowego pasy bezpieczeństwa wbiły się głęboko w skórę manekinów. Dzieje się tak z powodu przestrzeni, którą kurtka tworzy pomiędzy pasem bezpieczeństwa a ciałem. Kiedy masz na sobie kurtkę, pas bezpieczeństwa nie „dopasowuje się” do Twojego ciała. Podczas zderzenia ta przestrzeń powoduje, że krawędź pasa przesuwa się w kierunku ciała, wcinając się w skórę brzucha. Powoduje to obrażenia skóry, ale także jelit, wątroby lub śledziony. U dzieci tego typu obrażenia mogą spowodować śmiertelny krwotok wewnętrzny.

Żadnych płaszczy i kurtek

ADAC radzi, aby nie zakładać kurtki podczas jazdy samochodem. Upewnij się również, że Twoje dzieci i pasażerowie również zdejmują kurtki. Jeśli jest Ci zimno i nadal chcesz nosić kurtkę, załóż ją na pas bezpieczeństwa. Możesz też zabrać do samochodu koc dla dzieci. Może nie będzie to tak ciepłe i wygodne jak noszenie puchowej zimowej kurtki, ale przynajmniej będziesz bezpieczny w razie wypadku.

Przeczytaj także: 8 poręcznych sposobów na zaoszczędzenie benzyny

Source: NOS | Image: Pexels, Oleksandr Pidvalnyi