Poradź sobie z żałobą: jak wspierać swoich pogrążonych w żałobie bliskich

grief

Oto sposoby, by pomóc pogrążonym w żałobie ludziom wokół ciebie

Utrata ukochanych osób jest zawsze bolesna. Kiedy ktoś bliski umiera, musisz poradzić sobie z uczuciami żalu i brakiem kogoś, kto zawsze był przy Tobie. Może to być szczególnie trudne w tym okresie roku. Jak możesz wspierać osobę, która jest w żałobie?

Różne oblicza żałoby

Święta wiążą się z radosnymi wspomnieniami, a osoby, które straciły kogoś w ubiegłym roku, mogą być pogrążone smutku. Jednak smutek nie jest wyrażany przez wszystkich w ten sam sposób. Ważne jest, aby być wrażliwym na potrzeby i uczucia drugiej osoby. Ludzie mogą mieć dobre i złe dni, a czasami, po całej masie dobrych dni może nastąpić koszmarny dzień, który odbije na nas piętno smutku. Ważne jest, aby zapytać ich, jak się czują. Nie snuj teorii, ale bądź otwarty na ich własną historię i daj im tyle czasu, ile potrzebują, aby się wyleczyć. Każdy przeżywa smutek w inny sposób i nie pomaga mówienie mu, że potrzebuje tylko trochę czasu i że w końcu mu przejdzie.

Słuchaj

Najważniejsze, co możesz zrobić, to słuchać. Czasami trudno jest wiedzieć, co powiedzieć. Ale zazwyczaj nie trzeba nic mówić. Wystarczy, że zaoferujesz ramię do wypłakania i ucho do słuchania. Rozmawiając z kimś, osoba przeżywająca żałobę może wyrazić swoje uczucia. To może sprawić, że poczują się wysłuchani i zrozumiani, powodując, że uczucia samotności znikną. Choćby na chwilę. Jeśli zainicjują rozmowę, pozwól im mówić o osobie, którą stracili i nie unikaj tematu. Jeśli naprawdę nie wiesz, co powiedzieć, to zawsze najlepiej jest potwierdzić ich uczucia. Możesz powiedzieć coś w stylu: 'To musi być dla ciebie takie trudne’.

Rozproszenie uwagi

Możesz zaprosić daną osobę na obiad lub zaprosić ją na weekend. Bądź świadomy, że przebywanie w otoczeniu wielu ludzi może również wywołać większe uczucie smutku. Pozwól im więc zdecydować, czy chcą przyjść. Jeśli chcą spędzić kilka dni w samotności, zadzwoń do nich i pozwól im porozmawiać o swoich uczuciach w ten sposób.

Innym sposobem pomocy jest podjęcie za nich pewnych obowiązków. Jeśli chcą, abyś kupił dla nich artykuły spożywcze, jest to dobry sposób, aby im pomóc. Lub przygotuj dla nich obiad i przynieś go. Jeśli nadal mają dzieci do opieki, zaoferuj im opiekę. Są różne rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc i przejąć na swoje barki trochę ciężaru. Tylko upewnij się, że zawsze włączasz osobę pogrążoną w żałobie w podejmowanie decyzji.

Wspomnienia i tradycje

Dzielenie się wspomnieniami może sprawić, że poczujesz się bliżej osoby, którą straciłeś, więc rozmawiaj o rzeczach, które zmarły zwykł robić. Może to być miły sposób na wspominanie i zachowanie pamięci o zmarłej osobie. Jeśli istnieją pewne tradycje, które zawsze robili razem, zaproponuj, aby utrzymać tę tradycję przy życiu. Może ugotuj razem ich ulubione danie lub wybierzcie się w podróż, która przypomni wam obu o osobie, którą straciliście.

Jeśli czujesz, że osoba pogrążona w żałobie jest w niej od dłuższego czasu, lub gdy wpływa ona w negatywny sposób na jej codzienne życie, wtedy możesz rozważyć profesjonalną pomoc. Ale na początek, te wskazówki mogą naprawdę zrobić różnicę w życiu ludzi, którzy mają do czynienia ze stratą i żalem.

Przeczytaj także: Oto dlaczego lubisz słuchać smutnej muzyki

Source: Max Vandaag | Image: Unsplash, Külli Kittus