Te 6 zmian w twoim życiu może zmniejszyć ryzyko demencji

decrease risk dementia

Te zmiany w stylu życia mogą spowolnić spadek pamięci

Wszyscy wiemy, że pewne nawyki są dobre dla naszego zdrowia. Ale czy wiesz, że istnieją pewne zmiany w stylu życia, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję? Naukowcy odkryli, że istnieją pewne nawyki, które mogą rzeczywiście spowolnić spadek pamięci. I są one dość łatwe do włączenia do swojego stylu życia!

Zdrowa dieta

To trochę oczywiste, ale i tak chcieliśmy o tym wspomnieć. To, co jesz, wpływa na Twoje zdrowie. I to nie znaczy, że powinieneś jeść tylko niektóre rodzaje żywności, jak sugerują niektóre diety. Naukowcy odkryli, że jeśli włączysz do swojej diety co najmniej siedem z dwunastu grup żywności, może to przynieść znaczące korzyści dla twojego zdrowia. Może odegrać naprawdę dużą rolę w spowolnieniu zaniku pamięci! Zadbaj więc o zróżnicowaną dietę i nie wykluczaj soli, tłuszczu i cukru. Upewnij się, że jesz wszystkiego po trochu, a nie tylko jeden rodzaj jedzenia.

Aktywność poznawcza

Jeśli chcesz, aby twoja pamięć nie zanikała, musisz utrzymywać aktywność mózgu. A sposobem na to jest wykonywanie ćwiczeń poznawczych. Aktywność poznawcza była drugim najlepszym sposobem na spowolnienie utraty pamięci. Wszystko, co musisz zrobić, aby zachować aktywność poznawczą, to czytać książkę, pisać lub grać w karty dwa razy w tygodniu. Możesz też przejść na wyższy poziom i zapisać się na nowe zajęcia. Wszystko, co musisz zrobić, to aktywować swój mózg. Zmniejszy to ryzyko zachorowania na demencję.

Regularne ćwiczenia

Jest to oczywiste, ponieważ wszyscy znamy korzyści płynące z ćwiczeń. Ale regularne ćwiczenia to tak naprawdę trzeci najlepszy sposób na spowolnienie spadku pamięci i zmniejszenie ryzyka zachorowania na demencję. I wszystko, co musisz zrobić, to ćwiczyć przez 150 minut tygodniowo. siedemdziesiąt pięć, jeśli robisz bardziej intensywny trening. To proste!

Działalność społeczna

Ważna jest interakcja społeczna. Nie tylko po to, aby czuć się połączonym i nie czuć się samotnym, ale także dlatego, że może to uchronić cię przed demencją. Jeśli uczestniczysz w zajęciach towarzyskich co najmniej dwa razy w tygodniu, przyniesie to ogromne korzyści dla twojego zdrowia. Zwłaszcza dla twojej pamięci! Czynności, w których możesz uczestniczyć, to chodzenie na imprezy, chodzenie na spotkania lub przyjęcia oraz odwiedzanie rodziny lub przyjaciół.

Alkohol

Jeśli chcesz chronić swoją pamięć, musisz trzymać się z dala od alkoholu. Ponieważ alkohol niekorzystnie wpływa na Twoją pamięć. Tak więc, jeśli chcesz walczyć ze spadkiem pamięci; przedłuż swój Suchy styczeń i spraw, aby był Suchy każdy miesiąc!

Palenie

Innym złym nawykiem, który może niekorzystnie wpływać na Twoją pamięć, jest palenie. Wszyscy wiedzieliśmy, że palenie zwiększa nasze ryzyko zachorowania na raka i nie musimy ci mówić, że palenie po prostu nie jest dobre dla ciebie. Ale nie wiedzieliśmy, że może to również negatywnie wpłynąć na Twoją pamięć! Tym bardziej jest to powód do rzucenia palenia!

Na szczęście nie musisz od razu wprowadzać tych wszystkich zmian w stylu życia. Badanie wykazało, że ludzie, którzy już włączyli do swojego życia cztery do sześciu z tych nawyków, byli o 90% mniej narażeni na demencję. Ludzie, którzy zmienili swój styl życia tylko w dwóch lub trzech z tych obszarów, byli o 30% mniej narażeni na demencję. Dr Susan Mitchell, szefowa polityki w Alzheimer’s Research UK, powiedziała The Guardian: „Jest to dobrze przeprowadzone badanie, które badało ludzi przez długi okres czasu i udowodniło, że zdrowy styl życia może pomóc wspierać pamięć i umiejętności myślenia w miarę starzenia się. Zbyt niewielu z nas wie, że istnieją kroki, które wszyscy możemy podjąć, aby zmniejszyć nasze szanse na demencję w późniejszym życiu

Przeczytaj także: 9 codziennych nawyków, które może zmniejszyć ryzyko demencji

Source: The Guardian | Image: Unsplash, Alex Blajan