To jest sekret dobrego snu

good sleep

Budź się dobrze wypoczęty każdego dnia!

Czy to nie brzmi jak marzenie? Budzić się każdego dnia, czując się całkowicie wypoczętym i zrelaksowanym. Niestety, wiele osób budzi się zupełnie odwrotnie; zrzędliwy, nastrojowy i niezdolny do funkcjonowania bez porannej kawy. Jednak według eksperta od snu, istnieje sposób na poprawę jakości snu.

Rutyna

Leo van Woerden, ekspert ds. snu i neurobiolog, rozmawiał z Metro o jakości snu i o tym, jak można go poprawić. Pierwszą wskazówką, jaką daje, jest przyjrzenie się swojemu rytmowi snu. Według Van Woerdena, rytm jest bardzo ważny dla jakości snu. Ale nie tylko dla snu. Według eksperta od snu rytm jest niezbędny dla jakości naszego życia. Van Woerden powiedział, że wszystko w naszym życiu obraca się wokół rytmu. Jeśli poprawisz swój rytm, poprawisz jakość swojego życia. Mówi, że jeśli będziesz kładł się do łóżka o tej samej porze każdej nocy, będziesz spał bardziej „efektywnie”. Najwyraźniej zwiększy to twój głęboki sen, podczas gdy ciągłe zmienianie czasu snu zmniejszy go. Kiedy zwiększysz ilość głębokiego snu, który otrzymujesz w ciągu nocy, nie będziesz potrzebował tak dużo snu. Oznacza to, że spędzisz mniej czasu w łóżku, jednocześnie czując się bardziej wypoczętym. Brzmi to tak, jakby zdecydowanie warto było spróbować włączyć jakiś rodzaj rutyny!

Niedobór snu

Jeśli już nienawidzisz swojego budzika, dolejemy oliwy do ognia. Według Van Woerdena, jeśli potrzebujesz budzika, aby się obudzić, pozbawiasz się bardzo potrzebnego snu. Oznacza to, że jeśli późno położysz się spać i obudzisz się z powodu włączenia budzika, oznacza to, że tej nocy nie spałeś wystarczająco długo. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wcześniejsze pójście spać. W ten sposób możesz faktycznie obudzić się wypoczęty, zanim budzik będzie miał szansę przerwać sen.

Drzemki

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników drzemek! Drzemka może być tym, czego potrzebujesz, aby uzyskać więcej snu. Tylko upewnij się, że zdrzemniesz się w tym samym czasie. W ten sposób stworzysz rytm snu również dla swoich drzemek.

Może być trudno zbudować dla siebie dobrą rutynę spania. Czasami ukończenie tego filmu lub pozostanie poza domem trochę dłużej jest o wiele bardziej kuszące. Van Woerden zdaje sobie sprawę, jak trudno jest zmusić się do pójścia do łóżka o określonej godzinie. Ale jeśli naprawdę chcesz obudzić się wypoczęty, będziesz musiał się poświęcić. A efekty na pewno będą tego warte!

Przeczytaj także: Oto dlaczego kobiety nie śpią tak dobrze jak mężczyźni

Source: Metro | Image: Unsplash, Kate Stone Matheson