Oto dlaczego nigdy nie powinno się używać wentylatora w sypialni.

Oddychanie

Wentylator obraca to samo powietrze w pomieszczeniu, więc można by pomyśleć, że jego jakość pozostaje taka sama. Tak jednak nie jest. Ruch powietrza może znacznie ułatwić oddychanie. Niektóre badania mówią, że włączenie wentylatora może nawet zapobiec syndromowi nagłej śmierci łóżeczkowej o 72%. Co więcej, nieprzyjemne zapachy nie pozostają w pokoju, co jest dobre, jeśli Ty lub Twój partner jesteście trochę wzdęci…

Astma

Astma, alergie i suchość oczu mogą się pogłębić, gdy umieścisz wentylator w sypialni. Wiatrak może zapewnić chłodne powietrze, lecz także rozdmuchiwać pyłki i kurz po pokoju. Jeśli śpisz przez osiem godzin, właśnie tyle czasu będziesz narażać się na pyłki i kurz. To nie jest do końca zdrowe. Doradca do spraw snu, Mark Reddick, wyjaśnił Metro UK, że sytuacja różni się w zależności od osoby: „Niektórym wentylator sufitowy lub podłogowy w pokoju pomaga zasnąć i zapewnić chłodzenie nocą. Innym może utrudniać zasypianie, wywoływać ataki astmy lub wysuszać oczy”. Czy jesteś podatny na te rzeczy? W takim razie może lepiej nie korzystaj z wentylatora w nocy.

Zespół suchego oka

Jeśli masz alergie, mogą się one pogłębić, ponieważ wentylator przenosi cząsteczki kurzu i sierść zwierząt. Może to powodować szybsze podrażnienie oczu, nosa i gardła. Co więcej, trzymanie wentylatora w sypialni może również oznaczać, że obudzisz się z suchością oczu. Ciągły przepływ powietrza w pomieszczeniu może spowodować, że rano będziesz nieco odwodniony. Dlatego zawsze powinno się ustawiać wentylator na najmniejszy nadmuch i nie pozwolić, aby wiało prosto w twarz.

Strona 2/2

Chcesz zapoznać się z tym artykułem później? Przypnij go do Pinterest!

Źródło: Metro | Zdjęcie: Pixabay