Zaczerpnij świeżego powietrza: czy powinieneś spędzać czas na zewnątrz w zimie?

fresh air

Czas wyjść na wędrówkę!

The air just feels a little different in winter. Somehow it feels more fresh. And even though we tend to stay inside a lot when it gets colder outside, venturing out in the cold to get some fresh air can actually be beneficial for your health.

Na zewnątrz

Dlaczego więc mamy wychodzić na zewnątrz w ciągu dnia, skoro o wiele bardziej komfortowe jest przebywanie w pobliżu naszego grzejnika? Dzieje się tak głównie z powodu słońca. W zimie słońce nie świeci tak długo jak latem i świeci nieco słabiej. Oznacza to, że słońce nie dostarcza nam tyle witaminy D, ile powinniśmy otrzymać. Zwłaszcza jeśli przez cały dzień przebywamy w domu i wychodzimy na zewnątrz dopiero po pracy, gdy słońce już zaszło. Dlatego zaleca się wychodzenie na spacer między godziną jedenastą a trzecią. W ten sposób Twój organizm ma kontakt ze światłem dziennym, powodując lepsze funkcjonowanie Twojego zegara biologicznego. Ma to pozytywny wpływ na ilość snu, który otrzymujesz w zimie.

Kolejną korzyścią jest świeżość powietrza na zewnątrz. Nie na darmo nazywa się je „świeżym powietrzem”! Powietrze na zewnątrz Twojego domu dosłownie jest bardziej świeże niż to wewnątrz. Profesor Philomena Bluyssen powiedziała w artykule Holistik, że jakość powietrza wewnątrz domu może się pogorszyć z powodu wszystkich chemikaliów i przedmiotów, których używamy i trzymamy w środku. Najwyraźniej środki czystości, plastikowe zabawki, materiał, z którego wykonany jest Twój dom, a nawet meble wpływają na jakość powietrza wewnątrz Twojego domu.

Korzyści

Kiedy wychodzisz na spacer na zimne powietrze, ma to różne korzyści dla zdrowia. Kiedy chodzisz na zewnątrz, twoje ciało rozkłada kortyzol, hormon stresu. Oznacza to, że wyjście na spacer może sprawić, że będziesz mniej zestresowany. Inną korzyścią jest to, że wyjście na krótką wędrówkę zwiększy twój układ odpornościowy. I chociaż wydaje się, że lato to najlepszy czas na wyjście z domu, to fakt, że zimą prawie nie widzimy słońca, sprawia, że jest to dobry czas na zdobycie bardzo potrzebnej witaminy D.

Załóżmy więc nasze buty do wędrówek i zaczerpnijmy trochę świeżego powietrza!

Przeczytaj także: Walka z zimowym bluesem: jak poczuć się lepiej zimą

Source: Max Vandaag, Holistik.nl | Image: Unsplash, Lona