Badanie pokazuje, że ogrodnictwo może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

gardening

Ogrodnictwo ma kilka zaskakujących korzyści!

Zielony kciuk czy nie, może faktycznie warto wyjść i ubrudzić sobie ręce! Nowe badanie pokazuje, że praca w ogrodzie przynosi zaskakujące korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Czas więc wyjąć rękawice ogrodnicze i zabrać się do pracy!

Badania

Jill Litt, starszy autor i profesor na Wydziale Badań nad Środowiskiem na University of Colorado Boulder, chciała znaleźć sposoby na zmniejszenie pewnych zagrożeń dla zdrowia, które są powszechne wśród ludzi. Zwłaszcza u osób z rodzin o niskich dochodach. I zainspirowała się do szukania tych metod w ogrodnictwie. „Bez względu na to, dokąd się udasz, ludzie mówią, że w ogrodnictwie jest coś, co sprawia, że czują się lepiej” – powiedziała Litt w artykule napisanym przez Healthnews. Ale jeśli chciała uzasadnić ogrodnictwo, musiała udowodnić, że istnieją rzeczywiste korzyści z ogrodnictwa.

I tak Litt przeprowadziła badanie, w którym wzięły udział dwie grupy. Jedna grupa zabrała się do pracy w ogrodzie społecznościowym, druga grupa musiała czekać rok, zanim mogła rozpocząć swoje prace ogrodnicze. Grupa, której pozwolono uprawiać ogród, otrzymała zadanie dla początkujących, czyli trochę nasion i własną działkę ogrodniczą. W ciągu roku monitorowano zdrowie psychiczne i fizyczne obu grup.

Zaskakujące wyniki

Jednym z zaskakujących wyników tego badania było to, że grupa, która spędzała swój czas w ogrodzie jadła bardziej pożywne pokarmy niż druga grupa. Pierwsza grupa jadła o 7% więcej błonnika każdego dnia. Według Jamesa Heberta, dyrektora programu zapobiegania i kontroli raka na Uniwersytecie Południowej Karoliny, jest to duża zmiana. Powiedział on Medical News Today: „Wzrost o jeden gram błonnika może mieć duży, pozytywny wpływ na zdrowie”.

Ale wzrost ilości błonnika nie był jedynym pozytywnym wynikiem dla grupy ogrodników. Zwiększyła się również ich aktywność fizyczna. Grupa, która brała udział w badaniu zwiększyła swoją aktywność fizyczną o 42 minuty tygodniowo. Oznacza to, że ci uczestnicy otrzymali 28% zalecanej ilości aktywności fizycznej przez coś tak prostego jak ogrodnictwo! Inną korzyścią dla zdrowia wynikającą z uprawiania ogrodu było to, że uczestnicy zgłosili, że praca nad ogrodem zmniejszyła stres i niepokój. Według Litta, „…holistyczna interwencja, taka jak ogrodnictwo społeczne, może wpływać na wiele wyników – błonnik, umiarkowaną i energiczną aktywność fizyczną – oraz zdrowie psychospołeczne – stres i niepokój – w sposób akceptowalny i przystępny dla ludzi z różnych środowisk społecznych, ekonomicznych i demograficznych.”

Według Rebecca Crane-Okada, Ph.D., R.N., zaawansowanej pielęgniarki onkologicznej i profesora onkologii w St. John’s Cancer Institute w Santa Barbara, CA, te korzyści mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób takich jak rak, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca typu 2.

Więc nawet jeśli nienawidzisz ogrodnictwa, niektóre z tych korzyści mogą sprawić, że będzie ono trochę lepsze!

Przeczytaj także: Kobieta codziennie spożywa kurkumę – efekty cię zadziwią

Source: Health News, Medical News Today | Image: Unsplash, Filip Urban