Czy naprawdę potrzebujesz nawilżacza w swoim domu?

need humidifier

Dowiedz się, czy nawilżacz jest naprawdę niezbędny

Gdy tylko na zewnątrz (a wraz z nim wewnątrz) robi się chłodno, ludzie podkręcają ogrzewanie w swoich domach. Ale kiedy powietrze w Twoim domu staje się cieplejsze, to samo powietrze staje się również bardziej suche. A to może powodować problemy takie jak sucha skóra lub suche gardło i nos. Niektórzy ludzie używają nawilżacza, aby poradzić sobie z suchym powietrzem, ale czy naprawdę potrzebujesz go w swoim domu?

Nawilżacz

Nawilżacz to urządzenie, które zwiększy poziom wilgotności powietrza w Twoim domu. Poziom wilgotności jest określany przez ilość wilgoci w powietrzu. A Twój nawilżacz po prostu rozpyla małe cząsteczki wilgoci w powietrzu, aby dać temu poziomowi wilgoci bardzo potrzebny impuls. Jeśli masz rośliny, możesz już wiedzieć wszystko o wilgotności i o tym, że istnieje idealny poziom wilgotności dla twojego domu, który pomaga twoim roślinom rozwijać się (pomiędzy 60% a 70% wilgotności). W takim przypadku zdecydowanie zalecany byłby nawilżacz.

Ale idealny poziom wilgotności dla ludzi jest niższy niż ten, pomiędzy 30% a 60% (w zależności od pory roku i pogody). Czy więc naprawdę potrzebujesz jednego z tych urządzeń?

Problemy

Gdy powietrze w Twoim domu jest suche, może to być przyczyną problemów. Szczególnie dla osób cierpiących na astmę, alergie, suchość zatok, gardła lub skóry, częste krwawienia z nosa lub u osób z zatorami. Jednak według naukowców z Uniwersytetu w Twente, wiele z wyżej wymienionych problemów nie jest spowodowanych niskim poziomem wilgotności w powietrzu. Odkryli oni nawet, że większość domów nie ma ekstremalnie suchego powietrza. Nie jest to poziom suchości, który jest potrzebny do wystąpienia tych objawów.

Według tych naukowców, dolegliwości, które możesz mieć, są spowodowane jakością powietrza w Twoim domu, a nie poziomem wilgotności. Powietrze w Twoim domu jest wypełnione dymem (ze świec lub gotowania), kurzem i innymi drażniącymi substancjami. W takim przypadku rozsądniej będzie zainwestować w oczyszczacz powietrza, który oczyści powietrze ze szkodliwych substancji.

Uwaga

Jeśli chcesz używać nawilżacza, upewnij się, że jest on prawidłowo czyszczony. Jeśli nie czyścisz nawilżacza regularnie, mogą się w nim rozwijać takie rzeczy jak pleśń, grzyby i bakterie. A te cząsteczki obniżają jakość powietrza w Twoim domu. Nawilżacze posiadają również filtr, który należy wymieniać co trzy miesiące.

I nie stawiaj miski z wodą na swoim kaloryferze. Niektórzy ludzie uważają, że koszty nawilżacza są zbyt wysokie i stosują ten tani hack. Ale miska z wodą na kaloryferze jest pożywką dla pleśni i bakterii. A cząsteczki pleśni i bakterii obniżą jakość powietrza w twoim domu, powodując pogorszenie objawów.

Tak więc, w tym przypadku, śledzenie jakości powietrza w domu jest ważniejsze niż poziom wilgotności. A nawilżacz nie jest obowiązkowym wyposażeniem Twojego domu.

Przeczytaj także: 5 wskazówek, które pomogą Ci trwale pozbyć się zapachu dymu

Source: Byrdie, Margriet | Image: Pexels