Czy powinieneś odłączać swoje urządzenia, gdy ich nie używasz?

unplug

Odłączenie niektórych urządzeń może zaoszczędzić pieniądze

Czy wiesz, że niektóre z Twoich domowych urządzeń lub sprzętów zużywają energię elektryczną nawet wtedy, gdy ich aktywnie nie używasz? Niektóre urządzenia mają funkcję „czuwania”, która zużywa energię nawet wtedy, gdy urządzenie nie jest włączone. Funkcja, która może kosztować Cię setki złotych rocznie!

Tryb czuwania

Gdy urządzenie jest podłączone do gniazdka elektrycznego, można je włączyć i używać. Niektóre urządzenia są podłączone do prądu i zużywają go przez cały czas, jak np. lodówka czy mikrofalówka (mała lampka sygnalizująca czas też potrzebuje prądu!). Natomiast inne urządzenia mogą przejść w „tryb czuwania”. Dzieje się tak w przypadku urządzeń takich jak konsola do gier czy Twój telewizor. Kiedy Twoje urządzenie jest w trybie czuwania, nie jest włączone, ale jest „uśpione”. W ten sposób możesz włączyć je ponownie naprawdę szybko, ale powoduje to również, że Twoje urządzenie nadal zużywa energię elektryczną, kiedy nawet go nie używasz.

Moc wampira

Kiedy urządzenie elektryczne zużywa energię bez korzystania z niego, nazywa się to „mocą wampira” lub „mocą fantomową”. Brzmi to bardzo ekscytująco, ale może być dosłownie „do niczego”. Ponieważ energia wampirów kosztuje Cię dużo pieniędzy. Według Origin, energia w stanie czuwania może kosztować Cię ponad sto złotych rocznie. W badaniach przeprowadzonych przez NRDC okazuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych marnuje się kwota 19 miliardów dolarów tylko przez urządzenia elektryczne, które są w trybie czuwania lub są wyłączone.

Odłączone

Niektóre urządzenia stale potrzebują zasilania. Na przykład lodówka lub zamrażarka. Ale jest wiele urządzeń, które mogą być odłączone od zasilania, gdy ich nie używasz. Niektóre z nich są dodatkowo kosztowne, jeśli chodzi o zasilanie fantomowe. Jednym z największych wampirów wysysających energię, jest Twoja konsola do gier. Kiedy to urządzenie jest w trybie czuwania, nadal wykonuje pewne zadania, mimo że go nie używasz. Innym urządzeniem, które wysysa pieniądze z twojego konta bankowego, jest telewizor. Kiedy Twój telewizor jest w trybie czuwania, nadal będzie zużywał dużo energii. Mimo że są to największe straty energii, wiele urządzeń w twoim domu może wykorzystywać zasilanie fantomowe.

Na szczęście niektóre konsole, telewizory i inne urządzenia posiadają „tryb oszczędzania energii”. Oznacza to, że zatrzymują one wszystkie wysysające energię zadania, gdy nie używasz urządzenia. Możesz sprawdzić w instrukcji obsługi swoich urządzeń, czy jest to opcja dla Ciebie. Innym rozwiązaniem byłoby odłączenie wszystkich urządzeń po ich użyciu. Jeśli brzmi to jak kłopot, możesz również podłączyć swoje urządzenia do listwy zasilającej z przełącznikiem zasilania. W ten sposób wystarczy, że po użyciu urządzeń wyłączysz przełącznik zasilania.

A dzięki zaoszczędzonym pieniądzom, włożenie wysiłku w utrzymanie tych wampirów od wysysania energii będzie tego warte!

Przeczytaj także: 8 prostych sposobów na oszczędzanie energii i prądu

Source: OVO Energy, Libelle, How Stuff Works, Origin Energy, NRDC | Image: Unsplash, Kelly Sikkema