Kiedy najlepiej pić poranną kawę?

time morning coffee

Czy kawę należy pić przed czy ze śniadaniem?

Wiele osób zaczyna swój dzień od świeżej filiżanki kawy. Niektórzy nie mogą nawet bez niej funkcjonować. Ale ponieważ kawa jest również dość kwaśna, picie kawy przed śniadaniem może nie być najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich. Dowiedz się, kiedy powinieneś pić kawę rano.

Pusty żołądek

Według Nutrition Twins, Lyssie Lakatos i Tammy Lakatos Shames, nie ma nic złego w piciu kawy na pusty żołądek. Pod warunkiem, że żołądek nie jest zbyt wrażliwy. Powiedziały Well + Good: „Dla wielu osób picie kawy na pusty żołądek jest w porządku, ale u innych osób wrażliwych może wywoływać nudności, a także refluks żołądkowo-przełykowy”. Oznacza to, że dla niektórych osób lepiej byłoby wypić kawę po zjedzeniu czegoś.

Ale w przypadku niektórych osób kofeina może wpływać na nie na różne sposoby. Są ludzie, którzy odczuwają niepokój lub drgawki po wypiciu kawy. Zwłaszcza jeśli piją ją na pusty żołądek. Dlatego ci ludzie mogliby skorzystać na wypiciu kawy do śniadania. Tylko po to, aby spowolnić wpływ kofeiny na organizm. Według Nutrition Twins dzieje się tak dlatego, że niektóre ciała przetwarzają kofeinę szybciej niż inne. Oznacza to, że pora dnia, w której powinieneś pić kawę, jest całkowicie zależna od tego, jak się czujesz, kiedy ją pijesz.

Stephanie Nelson, główny naukowiec ds. żywienia w MyFitnessPal, powiedziała Well + Good: „Jeśli pijesz kawę na pusty żołądek i przeszkadzają ci efekty, lepiej zjedz coś do kawy. Jeśli jednak nie odczuwasz problemów żołądkowych po wypiciu kawy na czczo, picie kawy przed śniadaniem nie jest niczym szkodliwym.”

Pora dnia

Ale może być idealny moment na przyjęcie dziennej dawki kofeiny. A to nie jest w porządku, kiedy się budzisz. Według Nutrition Twins, twoje ciało wytwarza dużo kortyzolu po przebudzeniu. Oznacza to, że natychmiast po wstaniu z łóżka uzyskasz naturalny zastrzyk energii. Jeśli poczekasz kilka godzin po przebudzeniu, a następnie wypijesz pierwszą filiżankę kawy, uzyskasz więcej korzyści płynących z kofeiny. Według Well + Good: „Kofeina z kawy przyniesie ci więcej korzyści, jeśli poczekasz kilka godzin, aż poziom kortyzolu spadnie przed jej wypiciem”.

Więc zacznij już teraz, nigdy nie obudzisz się zmęczony i oszołomiony, ponieważ dokładnie wiesz, kiedy wypić pierwszą filiżankę kawy!

Przeczytaj także: Dowiedz się: jaka jest idealna pora na zjedzenie śniadania rano?

Source: Well + Good | Image: Unsplash, João Marcelo Martins