Te pokarmy są dobre dla Twoich zębów i dziąseł

foods good for teeth

Niektóre rodzaje żywności mogą faktycznie uczynić Twoje zęby silniejszymi!

Zazwyczaj dokładnie wiemy, jakie rodzaje żywności mogą zaszkodzić naszym zębom i dziąsłom. Na przykład cukier lub cytryny. Ale czy wiesz, że niektóre rodzaje żywności mogą w rzeczywistości wzmocnić Twoje zęby i dziąsła? Dowiedz się więcej poniżej.

Warzywa i nabiał

Nie wszystkie warzywa są dobre dla Twoich zębów, ale czy wiesz, że chrupiące warzywa mogą usunąć płytkę nazębną z Twoich zębów? Marchewki, brokuły lub kawałki papryki są świetną przekąską, którą możesz zjeść, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje zęby pozostaną zdrowe. Nabiał jest również dobrym rozwiązaniem, ponieważ sprawi, że szkliwo Twoich zębów, czyli zewnętrzna część zęba, będzie mocniejsza. Produkty takie jak mleko i jogurt mają wysoką zawartość wapnia i białka, co pomaga w walce z ubytkami. Oznacza to, że ser, na przykład, jest rzeczywiście całkiem zdrowy dla twoich zębów!

Liściaste warzywa, takie jak szpinak i sałata, są korzystne dla zdrowia Twoich dziąseł. To dlatego, że są one bogate w foliany. Foliany pomagają wzmocnić Twoje szkliwo i pomagają zwalczać niektóre choroby dziąseł lub zapalenie dziąseł.

Czosnek, cebula i pieczarki

Są to nie tylko pyszne, aby dodać do posiłku dla smaku, są one również naprawdę dobre dla Ciebie! Catrise Austin, DDS, ekspert stomatologiczny z Listerine, powiedziała Well + Good, że zarówno cebula, jak i czosnek mogą zwalczać bakterie, które są odpowiedzialne za ubytki, próchnicę zębów i zapalenie dziąseł. Czosnek może nawet pomóc zapobiec nieświeżemu oddechowi (a nie tylko go powodować). Oczywiście w dłuższej perspektywie. Grzyby, zwłaszcza grzyby Shiitake, pozbywają się płytki nazębnej i utrzymują zdrowe zęby i dziąsła.

Owoce

Truskawki to nie tylko pyszny rodzaj owoców, mogą one również pomóc w higienie jamy ustnej. Te małe słodkie owoce mogą sprawić, że twoje zęby będą bielsze. I to samo odnosi się do jabłek. Oba mają w sobie kwas jabłkowy, kwas, który według Austin ma właściwości wybielające. Ale jabłka nie tylko sprawiają, że zęby są bielsze. Owoce takie jak jabłka i gruszki zawierają więcej włókien. A ponieważ musisz odpowiednio żuć te wypełnione włóknem owoce, twoje dziąsła są stymulowane i zwiększa się produkcja śliny. Kiedy ilość śliny w ustach wzrasta, zmniejszasz ryzyko wystąpienia ubytków.

Więc jeśli chcesz poprawić swoją higienę jamy ustnej, jedzenie tych rodzajów żywności jest dobrym sposobem, aby to zrobić!

Przeczytaj także: Oto dlaczego nie należy płukać wodą po umyciu zębów

Source: Well + Good | Image: Unsplash, Caju Gomes