Jak czyścić biżuterię bez jej uszkadzania

jewelry

W ten sposób upewnisz się, że Twoja biżuteria pozostanie lśniąca i błyszcząca

Kiedy nosisz swoją biżuterię codziennie, może to spowodować, że Twoje naszyjniki, pierścionki, spinki do mankietów, zegarki lub kolczyki będą wyglądały na matowe i pozbawione blasku. Na szczęście istnieją sposoby, aby upewnić się, że Twoja biżuteria znów wygląda świeżo i błyszcząco. 

Srebro, stal lub tytan

Jeśli posiadasz biżuterię wykonaną ze srebra, stali lub tytanu, która z czasem stała się matowa, istnieje prosty sposób, aby ją naprawić. Al potrzebna jest miska z wodą, trochę detergentu do naczyń i szczoteczka do zębów z miękkim włosiem. Wystarczy dodać detergent do mycia naczyń do miski z wodą, zanurzyć swoją biżuterię i delikatnie szczotkować szczoteczką. Następnie spłucz biżuterię letnią wodą i osusz miękką szmatką. Jeśli wystawisz biżuterię do wyschnięcia na kartce papieru na kilka godzin, Twoje pierścionki, naszyjniki lub kolczyki będą wyglądać  jak nowe!

Perły lub diamenty

Niektóre rodzaje biżuterii są ozdobione perłami i diamentami. Perły są bardzo delikatne i nie powinieneś używać na nich żadnych środków czyszczących. Jeśli więc chcesz wyczyścić perły, możesz to zrobić za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki.

Diamenty trzeba czyścić dość często (zwykle raz w miesiącu), bo łatwiej się ściemniają. Sposób czyszczenia diamentu jest taki sam, jak metoda stosowana do czyszczenia biżuterii srebrnej, tytanowej lub stalowej: za pomocą wody, odrobiny mydła do naczyń i szczoteczki do zębów. Umyj diament w wodzie z mydłem, wyszczotkuj miękką szczoteczką do zębów, spłucz i osusz miękką szmatką. Dzięki temu Twoje diamenty znów będą błyszczeć!

Kamienie szlachetne

Czyszczenie kamieni szlachetnych wymaga odrobiny fachowej wiedzy; metoda czyszczenia zależy od rodzaju kamienia szlachetnego, który chcesz wyczyścić. Większość kamieni szlachetnych może być czyszczona miękką szczoteczką do zębów lub miękką szmatką (bez wody z mydłem do naczyń). Niektóre kamienie szlachetne jak akwamaryn, ametyst, labradoryt lub tygrysie oko są bardzo delikatne i powinny być czyszczone tylko wodą.

Polerowanie

Jeśli Twoja srebrna lub złota biżuteria jest bardzo matowa i zakurzona, możesz użyć ściereczki do polerowania, aby Twoja biżuteria wyglądała jak nowa. Najpierw wyczyść biżuterię zgodnie z powyższymi metodami, a następnie wypoleruj ją szmatką do polerowania. Pamiętaj tylko, aby pozostawić ściereczkę do polerowania poza pralką, ponieważ spowoduje to usunięcie substancji polerującej znajdującej się w ściereczce.

Po zastosowaniu tych metod oczyszczania będziesz wyglądać promiennie i świeżo przez cały rok!

Przeczytaj także: Ta kobieta codziennie wciera skórkę banana w twarz, to ma głęboki sens!

Source: Margriet, Dingen voor Vrouwen | Image: Unsplash, Gadini