Jak uchronić szaliki przed strzępieniem się

scarves

Dzięki tym wskazówkom Twój szalik będzie wyglądał jak nowy!

Nie ma nic lepszego niż zakopanie twarzy w ciepłym i puszystym szaliku, gdy dookoła wieje wiatr. Ale niestety, nowo kupiony szalik nie pozostanie tak ładny, jak wtedy, gdy go kupiłaś. Strzępienie się szalika to zmora dla każdego. Jak więc uratować szalik przed strzępieniem?

Na szczęście nie każdy szalik jest w ten sam sposób narażony na strzępienie, ale niektóre szaliki nie tylko się niszczą, ale także niszczą Twoje ubrania i płaszcze. Wszystko zależy od tkaniny, z której wykonany jest szalik. Największym winowajcą jest wełna. Szalik z wełny będzie się pruł i strzępił bardziej niż inne rodzaje szalików. Inne tkaniny, które są podatne na strzępienie to szaliki akrylowe, poliestrowe i szaliki wykonane z wiskozy.

Przyczyną tego problemu jest zazwyczaj ich noszenie i pranie. Jak jednak zapobiegać strzępieniu się szali?

Pranie

Jak powiedzieliśmy wcześniej: pranie szalika może uszkadzać go. Oznacza to, że sposób, w jaki pierzesz swoje szaliki, może odgrywać dużą rolę w jego strzępieniu. Strzępienie się szalika zachodzi z powodu tarcia. Oznacza to, że za każdym razem, gdy pierzesz swoje szaliki (lub swetry), ruch i tarcie mogą być wystarczające do powstania strzępienia. Jeśli pierzesz swoje szaliki ręcznie, możesz zapobiec ich strzępieniu. Jeśli do tego prania ręcznego dodasz odrobinę octu destylowanego (lub z pierwszego tłoczenia), może to również pomóc w zrzucaniu puchu.

Jeśli chcesz wyprać swój szalik w pralce, pamiętaj, by użyć specjalnego worka do prania. W ten sposób Twój szalik nie będzie ocierał się o inne części garderoby, a wszystkie kłaczki nie będą mogły dostać się do innych ubrań. A kiedy skończysz prać swój szalik, powieś go do wyschnięcia! Włożenie szalika do suszarki również powoduje więcej kulek i może uszkodzić szalik.

Zamroź go

Może to zabrzmieć zaskakująco, ale Twój szalik może naprawdę zyskać na spędzeniu nocy w zamrażarce. Jeśli włożysz szalik do woreczka strunowego i zostawisz go na noc w zamrażarce, liczba kulek złapanych na szaliku łatwiej odpadnie, a włosy wypadną w tym samym czasie. Pilling w końcu wróci, ale przynajmniej znalazłbyś sposób na bezpieczne usunięcie kulek i włosów. I jeszcze jedna korzyść: Twoje ubrania staną się mniej elektryzujące, jeśli włożysz je do zamrażarki na noc.

Unikaj tarcia

Ponieważ obieranie jest powodowane przez tarcie, ważne jest, aby zapobiegać jego powstawaniu. Najprostszym sposobem na to jest upewnienie się, że szalik nie ociera się o nic, gdy jesteś poza domem. Upewnij się, że nie nosisz uchwytu torby lub plecaka na szaliku i trzymaj go nad kurtką, a nie wewnątrz niej. Jeśli uda Ci się zapobiec tarciu, to zapobiegniesz strzępieniu!

Jeśli w końcu pojawią się kulki, może być bardzo kuszące, aby je po prostu wyrwać. Ale to może rzeczywiście uszkodzić twój szalik. Jeśli naprawdę chcesz pozbyć się kulek na szaliku, możesz użyć małych nożyczek do ich odcięcia lub kawałka rzepu. Upewnij się tylko, że nie wytniesz dziury w swoim swetrze lub że nie ściągniesz rzepu zbyt gwałtownie.

Przeczytaj także: To tutaj powinieneś trzymać swoje flakony z perfumami

Source: Treehugger, RADAR | Image: Unsplash, Altansukh E