25 ukrytych w samochodach funkcji, o których nie wiesz

13. Gadające lusterko

car

W dużych samochodach z siedmioma miejscami standardowe lusterko wsteczne nie wystarczy, jeśli chcesz mieć oko na dzieci na tylnym siedzeniu. KIA, Hyundai i Toyota stworzyły więc „mówiące lusterko”. Zakrzywiona szyba pozwala zobaczyć całe wnętrze z przednich siedzeń. Dzięki temu nie będą mogły już z tyłu rozrabiać!

14. Konfigurowalne oświetlenie nastrojowe

car

Obecnie wiele samochodów oferuje nastrojowe oświetlenie wnętrza. W zależności od modelu konsola środkowa, panele drzwi, przestrzeń na nogi i uchwyty na kubki mogą być oświetlone. To nie oświetlenie sprawia, że samochód jest bezpieczniejszy, ale kierowca.

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Lighting Research and Technology” pokazuje, że oświetlenie poprawia percepcję kierowców. Dzięki niemu szybciej zauważysz potencjalne zagrożenia. Dodatkowo nastrojowe oświetlenie pomaga znaleźć przyciski, dzięki czemu mniej się rozpraszasz.

15. Ukryty parasol

Nie ma nic bardziej irytującego niż nagła burza. Oczywiste jest, że nie zawsze masz przy sobie parasol. W bagażniku cały czas tylko by przeszkadzał. W Rolls-Roysie wzięli to pod uwagę: w drzwiach ukryty jest parasol. Nie musisz być jednak milionerem, aby cieszyć się tą wygodną funkcją. Ma go też skromna Skoda Kamiq.

16. Wykrywanie śliskiej drogi

Samochody już od jakiegoś czasu mają kontrolki ostrzegające przed różnymi rzeczami. Kontrolka ostrzegająca przed śliską drogą jest jednak stosunkowo nowa. Nie jest to błahy dodatek: deszcz, śnieg i deszcz ze śniegiem mogą być niebezpieczne na śliskiej drodze. Przydaje się wtedy funkcja wykrywania śliskiej drogi działa za pośrednictwem czujnika zamontowanego na przednim zderzaku. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, system ostrzega kierowcę, że drogi mogą być śliskie.

17. Klapa bagażnika bez użycia rąk

Kolejna irytacja: wracasz do samochodu po zakupach, ale masz ręce pełne toreb i nie możesz sięgnąć kluczyka. Nie musisz się o to martwić, gdy masz nowoczesny samochód. Modele różnych producentów mają czujnik montowany pod tylnym zderzakiem. Dzięki prostemu ruchowi stopy pod zderzakiem samochód automatycznie otwiera klapę bagażnika.

18. Kontrola stabilności

car

Być może znana jest ci ikonka samochodu w poślizgu na desce rozdzielczej. To przycisk elektronicznej kontroli stabilności samochodu, który wykorzystuje czujniki do pomiaru przyczepności opon. Jeśli przyczepność spada, system próbuje skorygować ślizganie się opon, hamując i zmniejszając moc silnika. Wygodne w przypadku śliskich dróg!

19. Zaawansowane hamowanie

Prawdopodobnie znasz skrót ABS. Jednak czy naprawdę wiesz, co to jest i do czego służy? ABS to skrót od Anti-lock Braking System. Robi dokładnie to, czego można się spodziewać: zapobiega blokowaniu się kół podczas gwałtownego hamowania.

Gdy system wykryje za pomocą czujników w hamulcach gwałtowne hamowanie, spróbuje zmniejszyć siłę hamowania kół, które grożą zablokowaniem. Przy zablokowanych kołach nie możesz szybciej zahamować ani sterować pojazdem. ABS zapewnia większą kontrolę na śliskiej drodze lub w przypadku nagłego zatrzymania awaryjnego.

20. Rozpoznawanie linii

car

Dla niektórych osób trzymanie się linii podczas kolorowania nie jest łatwym zadaniem. Równie trudna może być jazda między liniami. Aby pomóc rozproszonym kierowcom, producenci samochodów opracowali szereg różnych systemów. System informuje kierowcę, że samochód wyjeżdża poza linie za pomocą sygnału dźwiękowego lub migającego światła. Jeśli kierowca nie zainterweniuje, samochód sam to zrobi.

21. Haczyki

Najlepsze ukryte cechy samochodu to często te najprostsze. W środku zawsze można znaleźć coś przydatnego. Rozejrzyj się po swoim samochodzie. Są szanse, że natkniesz się w różnych miejscach na różne haczyki, które ułatwią ci życie! Zazwyczaj znajdziesz je w przestrzeni ładunkowej, ale mogą się też znajdować w pobliżu zagłówków i nad tylnymi drzwiami.

22. Ukryte schowki

car

Jest jeszcze więcej rzeczy kryjących się we wnętrzu. Producenci robią wszystko, co w ich mocy, aby zwiększyć pojemność ładunkową samochodów rodzinnych. Większości schowków nie da się znaleźć bez przeczytania instrukcji. Przykładowo Dodge Journey ma ukryty schowek pod siedzeniem pasażera, dwa schowki z wyjmowanymi półkami pod podłogą za pierwszym rzędem siedzeń oraz schowek na całej szerokości podłogi bagażnika. Nawet w droższych samochodach te sztuczki są stosowane: Land Rover Discovery ma ukryty schowek za panelem kontrolnym klimatyzacji. Przyda się do chowania kosztowności!

23. Przyciemnianie lusterka wstecznego

car

W nocy reflektory samochodu jadącego za tobą mogą przeszkadzać. Czy wiesz, że możesz tak wyregulować lusterko wsteczne, aby ci wtedy pomogło? Nawet w starszych samochodach możesz przyciemnić to denerwujące odbicie, pociągając dźwignię na lusterku. W nowszych samochodach lusterko robi to nawet automatycznie. Gdy tylko czujnik w lusterku wykryje jasne światło, automatycznie je przyciemnia.

24. Wygodna strzałka przy wskaźniku paliwa

fuel icon

Jeśli wynajmujesz lub pożyczasz samochód, są rzeczy, do których trzeba się przyzwyczaić. Przykładowo, skąd wiesz, gdzie znajduje się zawór paliwa? Na szczęście ktoś wymyślił rozwiązanie tego problemu. Prosty trójkąt obok ikony wskaźnika paliwa. Wskazuje stronę samochodu, po której znajduje się zawór. W ten sposób unikniesz niezręcznych sytuacji przy dystrybutorze!

25. Ulepszona izolacja akustyczna

Bose jest znany szerokiej publiczności jako producent słuchawek. Działa jednak również w branży motoryzacyjnej. Wspólnie z producentami samochodów Bose stara się w jak największym stopniu eliminować denerwujące dźwięki w samochodach. To coś więcej niż po prostu użycie większej ilości materiału izolacyjnego.

System QuietComfort Road Noise Control aktywnie przeciwdziała nieprzyjemnym hałasom. System wykorzystuje czujniki do pomiaru hałasu wydawanego przez samochód i generuje przez głośniki sygnał, który przeciwdziała hałasowi. Dzięki aktywnej redukcji hałasu możesz cieszyć się cichszą i wygodniejszą jazdą.

Czytaj także: Zobacz szokujące rzeczy, które robi niedźwiedzica, gdy rybacy ratują jej młode

Chcesz zapoznać się z tym artykułem później? Przypnij go do Pinterest!

Źródło: The Delite