10 zaskakująco zwyczajnych rzeczy, których prezydent Stanów Zjednoczonych nie może robić

„Zwyczajne” rzeczy

Wszyscy wiemy, że prezydent ma ważne zadanie zarządzania państwem, jednak co ze „zwyczajnymi” czynnościami? Eksperci wymieniają 10 rzeczy, których prezydent nie może robić.

Dzwonienie do znajomych

W dzisiejszych czasach całkiem normalna wydaje nam się możliwość dzwonienia do znajomych o dowolnej porze dnia. Dla prezydenta USA nie jest to jednak takie oczywiste. Według Matta Pinksera, profesora bezpieczeństwa wewnętrznego na Virginia Commonwealth University, prezydent może dzwonić tylko na prywatną linię. Jeśli chce więc zadzwonić do znajomego, musi najpierw powiadomić o tym służby specjalne.

Chodzenie do kina

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie może po prostu pójść do kina. Dlatego też filmy są odtwarzane w Białym Domu w prywatnym kinie domowym.

Jedzenie na mieście

Jedzenie na mieście nie jest całkowicie zabronione. Służby bezpieczeństwa muszą jednak zostać poinformowane o takich planach z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu są w stanie zawczasu zabezpieczyć restaurację. Istnieje również ktoś taki „tester żywności”, który sprawdza, czy jedzenie na miejscu jest bezpieczne do spożycia.

Jazda samochodem

Prowadzenie samochodu jest absolutnie zakazane. Prezydent jeździ silnie opancerzonym samochodem z kierowcą, który przechodzi wcześniej gruntowne szkolenie. Według doktora Jima Ronana, autora i profesora nauk politycznych na Villanova Universty, prezydent może poruszać się pieszo lub jeździć na rowerze w prywatnych miejscach. Brak prawa jazdy jest postrzegany przez wielu byłych prezydentów jako największa strata. Prezydentowi Reaganowi i George’owi W. Bushowi pozwolono jeździć samochodem po bezpiecznych obszarach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czego nie wolno robić prezydentowi Ameryki? Przeczytaj więcej na następnej stronie.

Strona 1/2