10 zaskakująco zwyczajnych rzeczy, których prezydent Stanów Zjednoczonych nie może robić

Uczestniczenie w imprezach sportowych i występach swoich dzieci

Kolejnym minusem, zdaniem byłych prezydentów, jest wpływ na rodzinę. Prezydentowi nie wolno, na przykład, uczestniczyć w imprezach sportowych swoich dzieci lub wnuków. Niektóre dzieci prezydentów były nauczane w domu ze względu na zabezpieczenia, które w innym przypadku byłyby wymagane w zwykłej szkole.

Korzystanie z technologii bez nadzoru

Ze względu na nowe osiągnięcia technologiczne służby bezpieczeństwa zawsze muszą być wyczulone na nowe zagrożenia. Z tego powodu Obama został poproszony o ograniczenie korzystania ze swojego Blackberry, a Trump – z konta na Twitterze. Media społecznościowe są postrzegane jako miejsce, w którym każdy może dzielić się swoimi opiniami, nie dotyczy to jednak prezydenta USA. Prezydentowi nie wolno też nikogo blokować, ponieważ jest to niezgodne z pierwszą poprawką do konstytucji.

Loty komercyjne

Dr Karla Mastracchio, nauczycielka cyberbezpieczeństwa, mówi, że „normalne” loty nie są opcją dla prezydenta. Teoretycznie można by wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia, ale ponieważ prezydent posiada Air Force 1, jest to postrzegane jako zbędne.

Otwierane okien

Wydaje się, że to nic wielkiego, ale mimo to otwieranie okien nie wchodzi w grę dla prezydenta Ameryki. Ze względów bezpieczeństwa nie może otwierać okien w Białym Domu ani w samochodzie. Jedynym wyjątkiem była Pierwsza Dama, Michelle Obama. W drodze do Camp David pozwolono jej otworzyć okno samochodu na pięć minut, aby mogła nacieszyć się tym, co innym wydaje się tak normalne.

Sprzątanie biura

Prezydenta wyraźnie prosi się o niesprzątanie swojego biura ani listów. Przed wyrzuceniem wszystko musi zostać sprawdzone przez personel.

Praktycznie nic…

Istnieje wiele zasad i wytycznych, których musi przestrzegać prezydent USA, choć ma też ostatnie słowo. Jeśli prezydent chce zrobić coś, co jest teoretycznie niedozwolone ze względów bezpieczeństwa, na przykład odwiedzić niebezpieczny region, jest to praktycznie możliwe. Służby bezpieczeństwa muszą wtedy zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Prezydentowi jednak zawsze muszą towarzyszyć służby bezpieczeństwa.

Strona 2/2

Czytaj także: 7 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o papieżu Janie Pawle II

Chcesz zapoznać się z tym artykułem później? Przypnij go do Pinterest!

Źródło: Insider | Zdjęcie: Unsplash