7 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o papieżu Janie Pawle II

Jan Paweł II był jednym z najdłużej urzędujących papieży i prowadził niezwykłe życie

Jan Paweł II – urodzony jako Karol Józef Wojtyła – był papieżem przez aż 28 lat. Zarówno przed jak i po wybraniu na głowę Kościoła rzymskokatolickiego prowadził wyjątkowe życie. Podsumowaliśmy kilka szczególnych faktów na temat tego papieża, od hobby aż po ustanowiony przez niego rekord świata.

1. Miał niesamowicie dobrą pamięć

Jan Paweł II regularnie zaskakiwał innych swoją wyjątkowo dobrą pamięcią. Talent ten ujawnił się już w jego wczesnych latach młodzieńczych. Młody Karol kochał teatr. Znajomość na pamięć całego scenariusza sztuki pozwoliła mu przejąć rolę, gdy jeden z aktorów odpadł ze spektaklu. Dobra pamięć papieża przydała się także później. Znał na przykład z imienia wszystkich biskupów na świecie, chociaż jest ich ponad dwa tysiące. Nawet o ludziach, z którymi rozmawiał tylko krótko, pamiętał po latach najdrobniejsze szczegóły.

2. Był zapalonym narciarzem

Do 73 roku życia Jan Paweł II chętnie zakładał narty. Pewnego razu 8-letni chłopiec rozpoznał go na stoku. Kiedy powiedział mamie, że był na nartach z papieżem, ta początkowo mu nie uwierzyła. Aż do chwili, gdy sam Jan Paweł II stanął tuż przed nią. Cóż, ośnieżone szczyty górskie nie są pierwszym miejscem, w którym można się było spodziewać spotkania z papieżem.

3. Przebył ponad milion kilometrów w trakcie swoich podróży

Ten papież z pewnością nie siedział bezczynnie w Watykanie. Szacuje się, że Jan Paweł II przebył w swoim życiu ponad 1,2 miliona kilometrów. To ponad trzykrotna odległość stąd do księżyca! Jako papież całego świata Jan Paweł II uważał, że ważne jest, aby spotykać się z ludźmi na całym świecie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Janie Pawle II? Kontynuuj czytanie na następnej stronie.

Strona 1/2