Choinki chronią miasta w Anglii przed potężnymi powodziami

christmas trees

Te choinki rozsiewają radość przez cały rok!

Według Sunday Times niektóre miasta w hrabstwie Yorkshire w Anglii zostały dotknięte ogromnymi powodziami, które kosztowały miasta setki milionów szkód. Ale teraz jeden mieszkaniec mógł znaleźć rozwiązanie, aby odwrócić bieg wydarzeń. I jest to naprawdę bardzo wesołe rozwiązanie. W przyszłości choinki będą chronić miasto przed nadmiernymi powodziami.

Poszukiwanie pracy

W 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia i rozpoczęła się pierwsza kwarantanna, Sara Tomkins straciła pracę jako dyrektor lokalu muzycznego z powodu zwolnień. To wtedy zaczęła szukać nowego projektu, aby czymś się zająć. I patrząc przez okno na niewielką liczbę choinek w swoim ogrodzie, poczuła inspirację. Szczególnie wpływ branży drzewek bożonarodzeniowych na środowisko miał ogromne znaczenie na podjęcie przez nią decyzji o założeniu własnej farmy choinek. Powiedziała Sunday Times: „Każdego grudnia jest katastrofa klimatyczna. Nie mogłam zrozumieć, dlaczego jako społeczeństwo nie przesadzamy choinek po użyciu lub dlaczego jest tak mało miejsc oferujących tę usługę. To tak, jakbyśmy mieli ten martwy punkt, ponieważ są Święta Bożego Narodzenia. Pomyślałam więc, że spróbuję zrobić to sama”.

I dlatego pewnego wiosennego dnia 2020 roku posadziła na swoim podwórku 400 jodeł.

Drzewa z recyklingu

Teraz, w każde Boże Narodzenie, drzewka są wynajmowane mieszkańcom, którzy następnie zwracają je w styczniu. Tomkins przesadza drzewka do czasu, gdy w grudniu trzeba będzie „wrócić do pracy”. Jej biznes, nazwany „Rooted”, od razu cieszył się ogromną popularnością. Już pierwszego grudnia po rozpoczęciu działalności wszystkie drzewa zostały wynajęte. Wiele osób jest powracającymi klientami; pytają, czy mogliby mieć to samo drzewko ponownie w następne święta. „To tak, jakby ludzie je adoptowali…Stają się częścią rodziny” – powiedziała Timesowi.

Ale w pewnym momencie drzewka stają się zbyt duże, aby mogły stać się choinką w czyimś salonie. Gdy tak się dzieje, drzewka mają do spełnienia nowy cel: uratować miasta przed powodzią

Powodzie

Po ostatnim dniu pracy jako choinka, drzewka są przesadzane na zboczach Cedar Valley. Zajmie się tym lokalna organizacja charytatywna „Slow the Flow”, która pracuje nad zmniejszeniem ryzyka powodzi i szuka alternatywnych sposobów, aby to zrobić. Tomkins mówi: „Rada i Agencja Środowiska wydały dużo pieniędzy [41 milionów funtów] na obronę w ciągu ostatnich kilku lat, ale nie można po prostu budować wyższych murów w nieskończoność. Potrzebujemy również bardziej zrównoważonych rozwiązań. To w pewnym sensie idealne, że choinki, które w przeciwnym razie zostałyby ścięte, mogą pomóc”.

W ten sposób odzyskane choinki nie tylko pomogą chronić miasta przed powodziami, ale także przyczynią się do bardziej przyjaznego dla środowiska przemysłu świątecznego, zmniejszając ilość dwutlenku węgla uwalnianego z wyrzucanych, gnijących świerków bożonarodzeniowych.

Przeczytaj także: Pierwsza na świecie szczepionka dla pszczół miodnych została zatwierdzona

Source: The Sunday Times | Image: Pixabay, LloydTheVoid