Fajny wynalazek: nowy wózek inwalidzki, który poprawia mobilność

wheelchair

Wózek inwalidzki daje osobom z ograniczoną mobilnością nowy sposób poruszania się

Jeśli jest ktoś, kto zna się na sprawnym poruszaniu, to jest to wynalazca Steadicamu, Garret Brown. Po tym, jak na zawsze zmienił przemysł filmowy, ma zamiar zrobić to samo dla osób z pewnymi upośledzeniami, które korzystają z pomocy w poruszaniu się. Brown wynalazł „Zeen”, wygodne krzesło, które pełni jednocześnie funkcję chodzika i wózka inwalidzkiego.

Inspiracja

Brown powiedział CBS, że wpadł na ten pomysł podczas wizyty u swojego wówczas 97-letniego ojca, który mieszkał w placówce opiekuńczej. „Obserwowałem jego kumpli. I wydawało mi się, że czegoś dużego brakuje między chodzikami a wózkami inwalidzkimi. Kiedy już zdecydujesz się na wózek inwalidzki, twoje stopy nie są szczególnie na ziemi. Nie jesteś wyprostowany. Bycie wyprostowanym jest dobre dla twojego serca, gęstość kości, układ limbiczny, układ trawienny. Jest to szczególnie cenne dla dobrego samopoczucia psychicznego. Przebywanie wśród bliźnich to jedna z rzeczy, o których słyszymy najczęściej, że kochają tę maszynę.

Więc Brown zabrał się do pracy. Zajęło jemu i jego zespołowi inżynierów około dziesięciu lat, aby krzesło stało się tym, czym jest teraz.

Wsparcie

Po znalezieniu odpowiedniego projektu Garret Brown zaczął sprzedawać Zeen na konwencjach i konferencjach, na których miał nadzieję dotrzeć do osób o ograniczonej sprawności ruchowej. A do tej pory wyprodukował już sto Zeenów. Jeden z klientów, Anomie Fatale, powiedział CBS: „Nie będąc w stanie usiąść i stanąć w ten sposób”, powiedział Fatale, „przywraca ci coś, co straciłeś, za czym tęsknisz każdego dnia”.

Demonstracja Browna w filmie CBS pokazuje, jak ludzie używający Zeen mogą siedzieć i stać na krześle. Dzięki temu osoby o ograniczonej sprawności ruchowej zyskają zupełnie nowy sposób poruszania się. Brown powiedział: „W chwili, gdy ci to dajemy, A. stopień swobody i B. autonomię. I to jest ważne słowo w tym przypadku. Kiedy jesteś w tym i jesteś bezpieczny, jesteś zdany na siebie ”.

Brown skontaktował się nawet z papieżem Franciszkiem, aby zapewnić mu Zeen, który jest obecnie w apartamencie papieża. Ostateczny cel Browna? „Wynajdywanie jest tym, co robimy, aby zapewnić sobie dobre życie” — powiedział Brown w rozmowie z CBS. „Wymyślanie życia to wyobrażanie sobie, czego chcesz, czyli czego brakuje i co musisz zrobić, aby to osiągnąć”. Ma nadzieję, że swoim nowym wynalazkiem pomoże jak największej liczbie ludzi i chce, aby wszyscy wiedzieli, że Zeen jest tutaj, aby pomóc.

Przeczytaj także: Ciekawy wynalazek: samojeżdżący wózek spacerowy

Source: CBS | Image: Unsplash, Markus Spiske