Holandia może w przyszłości zakazać psów o płaskich pyskach i kotów o złożonych uszach

flat-faced dogs

Kraj chce stać się miejscem, gdzie „żadne zwierzę nie musi cierpieć z powodu swojego wyglądu”

Wyglądają tak uroczo; mopsy, buldogi i boksery o płaskich pyskach. Lub rasy kotów Scottish Fold z ich małymi uszami. Ale te cechy zewnętrzne mogą w rzeczywistości powodować cierpienie zwierząt. Dlatego Holandia planuje zakazać psów i kotów o spłaszczonych pyskach i ze złożonymi uszami.

Szkodliwe

Piet Adema, minister kultury, przyrody i jakości żywności, pracuje nad dwoma zakazami. Pierwszy zakaz dotyczy posiadania zwierząt o tych szkodliwych cechach, a drugi zakaz dotyczy pokazywania tego typu zwierząt w reklamach. Cechy takie jak zagięte uszy u kotów czy płaski pysk u psów mogą być szkodliwe dla zwierząt. Dlatego holenderski minister chce teraz położyć kres handlowi, importowi i posiadaniu tych zwierząt. Nawet jeśli fałda w uszach szkockiego folda nie jest koniecznie szkodliwa, powodem, dla którego są one złożone w ten sposób (i pozostają złożone), jest wada dziedziczna, która powoduje również, że te koty mają nieprawidłowości w stawach, które mogą prowadzić do zapalenia stawów i bólu podczas chodzenia. Ta cecha jest dominująca, a to oznacza, że wszystkie Scottish Folds będą miały te same deformacje. U psów o płaskim pysku kształt pyska może powodować problemy z oddychaniem, jedzeniem i mogą być bardziej podatne na problemy z oczami.

Zakaz

Adema mówi, że czuje, iż ten zakaz jest bardzo ważny. Według NL Times powiedział on: „Ten temat dotyczy mnie nie tylko jako ministra, ale także jako osoby. Uprzykrzamy życie niewinnym zwierzętom tylko dlatego, że uważamy je za piękne i urocze. Dlatego dzisiaj robimy duży krok w kierunku Holandii, w której żadne zwierzę nie musi cierpieć z powodu swojego wyglądu.” I pomaga w tym zakaz pokazywania tych zwierząt w reklamach. „Widząc często lub pokazując w widocznym miejscu określony rodzaj zwierząt domowych, często zwiększa się popyt na nie”, powiedział podobno minister. Jak będzie wyglądał zakaz i jak zostanie wprowadzony, nie zostało jeszcze ustalone. Ale Adema mówi, że ważne jest, aby być świadomym ewentualnego zakazu, gdy myślisz o zdobyciu zwierzaka.

Ludzie, którzy już mają jedno z tych zwierząt, będą mogli je zatrzymać, aby mogło dożyć swoich dni w zaciszu własnego domu.

Przeczytaj także: Lampart, który uważany był za wymarły, zauważony w Turcji

Source: NL Times, Britannica, RSPCA | Image: Unsplash, Raman