Lampart, który uważany był za wymarły, zauważony w Turcji

leopard extinct

Rzadki lampart anatolijski przez 45 lat był uznawany za wymarły

Lampart anatolijski, gatunek lamparta, który zawsze żył w regionach wokół Turcji, został uznany za wymarły. Ostatnia obserwacja lamparta miała miejsce w 1974 roku i po tym czasie nie widziano już lampartów. Aż do niedawna, kiedy kamera śladowa zauważyła zwierzę w górach w Turcji.

Wideo

Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa w Turcji monitoruje fotoradary zainstalowane w górach tego kraju. A 26 stycznia ministerstwo ujawniło, że uchwycili bardzo rzadką obserwację. Wideo pokazało anatolijskiego lamparta spacerującego po górach. Ale lampart nie został zauważony tylko w jednym miejscu. Istnieją co najmniej dwa regiony, w których widziano lamparta. Naukowcy próbowali dowiedzieć się, gdzie żyją lamparty i ile ich jest. Jak dotąd można je prześledzić do czterech regionów w górach Turcji. Ale niewiele wiadomo na temat wielkości populacji i dokładnego miejsca zamieszkania.

Według Daily Sabah ministerstwo zauważyło, że: „Chociaż na tym etapie nie można mówić o regularnej populacji lampartów w Turcji, utworzono jednostkę badawczą lampartów, aby pilnie zidentyfikować istniejące potencjalne siedliska za pomocą kompleksowych badań.

Wymarłe

Ten podgatunek lamparta był uważany za wymarły, gdy ostatni osobnik został zabity w 1974 roku po ataku na kobietę w lokalnej wiosce. Na lamparty polowali łowcy trofeów i to niemal doprowadziło gatunek do wyginięcia. Choć okazuje się, że lamparty nie wyginęły, to nadal są uznawane za gatunek zagrożony. Według ekspertów, na wolności żyje tylko dziesięć do piętnastu lampartów anatolijskich.

Ta nowa obserwacja daje nadzieję dla gatunku, a tureckie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa będzie nadal monitorować zwierzę. Minister Kirişçi powiedział w poście na Facebooku, że: „Będziemy nadal podążać jego tropem i z ekscytacją obserwować jego drogę”.

Przeczytaj także: Prezent powitalny: uczniowie budują swojemu nowemu koledze z klasy robotyczną rękę

Source: Miami Herald, Daily Sabah, Biology Online | Image: Unsplash, Gwen Weustink