Klub książki Braille’a umożliwia dzieciom niewidomym dostęp do umiejętności czytania i pisania

braille children

National Braille Press udostępnia rodzinom klasyczne książki dla dzieci z indywidualnymi stronami z pismem brajla

W 1983 roku The National Braille Press rozpoczął działalność klubu książki brajlowskiej dla dzieci. Celem było zapewnienie, że osoby z uszkodzonym wzrokiem lub niewidome będą miały dostęp do literatury.

Książki

Według Briana McDonalda, prezesa i dyrektora generalnego National Braille Press, brajl jest tym, co daje osobom z niepełnosprawnością wzroku dostęp do umiejętności czytania i pisania. Powiedział on CBS News: „Braille to umiejętność czytania i pisania z definicji dla osoby niewidomej lub słabo widzącej. Jeśli nie mają tej umiejętności, trudno jest im nauczyć się struktury zdań i gramatyki oraz stać się bardziej niezależnymi w życiu.” Poprzez swój klub książki dla dzieci, zapewniają dzieciom ten rodzaj niezależności od 1983 roku. Co miesiąc wysyłają książkę do rodzin z dziećmi niewidomymi lub niedowidzącymi. Strony w alfabecie Braille’a w książkach są starannie przygotowane przez National Braille Press. Wykonanie zajmuje dużo czasu i wysiłku, ale placówka twierdzi, że warto to robić.

„Myślę, że najbardziej satysfakcjonujące jest to, że teraz, odkąd działąmy tak długo, mamy rodziców, którzy dorastali z tymi książkami, które czytają swoim widzącym dzieciom na dobranoc” – powiedział MacDonald.

Pokolenia

CBS News rozmawiało z jednym z pierwszych członków klubu książki dla dzieci: Timem Vernonem i jego rodziną. Vernon, który jest niewidomy, powiedział kanałowi informacyjnemu: „Moja rodzina chciała, żebym miał bibliotekę książek podobną do tej, którą miał mój widzący brat i inni członkowie rodziny oraz przyjaciele, którzy mieli bibliotekę książek drukowanych”. Tim powiedział, że dzięki temu poczuł się niezależny. A teraz, dzięki książkom, które uratował z czasów swojej młodości, Vernon jest w stanie czytać swojemu bratankowi. Powiedział CBS News: „Możliwość czytania z nim pomaga kultywować i pielęgnować naprawdę wyjątkową więź”.

Przeczytaj także: Afrykańscy przywódcy zobowiązują się do położenia kresu AIDS u dzieci do 2030 r

Source: CBS News | Image: Unsplash, Leeloo Thefirst