Afrykańscy przywódcy zobowiązują się do położenia kresu AIDS u dzieci do 2030 r

end AIDS children

Nowa deklaracja działania z Dar es Salaam mówi, że jest to „walka, którą można wygrać

W środę urzędnicy zdrowia publicznego z całej Afryki zebrali się w Dar es Salaam, aby porozmawiać o działaniach niezbędnych do powstrzymania AIDS u dzieci do 2030 roku. W deklaracji do działania czytamy, że walka z HIV i AIDS u dzieci to walka, którą „można wygrać”.

Deklaracja

W środę przedstawiciele dwunastu krajów afrykańskich spotkali się z przedstawicielami amerykańskiego planu awaryjnego PEPFAR (President’s Emergency Plan for AIDS Relief), UNICEF-u i innych światowych organizacji. Zebrali się na pierwszym spotkaniu Globalnego Sojuszu na rzecz zakończenia AIDS u dzieci. Sojusz ten powstał latem, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych zdała sobie sprawę, że tylko 52% dzieci z AIDS otrzymuje leczenie ratujące życie. A teraz globalny sojusz chce pracować nad zakończeniem AIDS u dzieci do 2030 roku. Według sojuszu jest to cel możliwy do osiągnięcia. W deklaracji czytamy: „Mamy narzędzia, wskazówki, politykę i wiedzę, której potrzebujemy. Teraz musimy spełnić to zobowiązanie i przejść do działania. Razem nie poniesiemy porażki”.

Zmiana

Niektóre z zobowiązań zawartych w deklaracji potwierdzają, że powszechne testy i leczenie powinny być dostępne dla wszystkich dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Inne zobowiązanie obejmuje zakończenie stygmatyzacji, która wiąże się z zakażeniem HIV. A także położenie kresu przemocy ze względu na płeć. Winnie Byanyima, dyrektor wykonawczy UNAIDS, która walczy o zakończenie AIDS, napisała w tweecie: „Z nauką i lekami, które mamy dzisiaj, żadne dziecko nie powinno urodzić się z HIV i żadne dziecko nie powinno zostać zakażone podczas karmienia piersią – a jeśli dziecko żyje z HIV, wtedy to dziecko [powinno] być leczone i żyć zdrowo. Musimy zamknąć lukę w leczeniu, aby ratować życie dzieci”.

Nowe zobowiązania skupiają się nie tylko na dostępnej opiece zdrowotnej, ale również promują aktywny udział społeczności i programów narodowych. John Nkengasong, amerykański globalny koordynator ds. AIDS i lider PEPFAR powiedział Common Dreams: „Zamknięcie luki dla dzieci będzie wymagało ogromnego skupienia i niezłomnego zaangażowania, abyśmy my, rządy i wszyscy partnerzy byli odpowiedzialni za wyniki”.

Przeczytaj także: Czarni fryzjerzy w Londynie rozpoczynają nową inicjatywę na rzecz zdrowia psychicznego

Source: Common Dreams | Image: Unsplash, Annie Spratt