Nowy typ operacji mózgu, w którym nie będzie konieczne nacięcie

brain surgery

Nowa procedura wykorzystuje fale dźwiękowe do przerwania wadliwych obwodów w mózgu

Ponieważ nasz mózg jest tak delikatny, istnieje mnóstwo zaburzeń, których nie można leczyć chirurgicznie. A jeśli chirurdzy są w stanie działać, operacja zwykle wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Ale teraz naukowcy mogli odkryć sposób na leczenie zaburzeń w mózgu bez rozlewu krwi.

Zogniskowane ultradźwięki

Zabieg ten nazywa się zogniskowanymi ultradźwiękami. Jest to technologia, która wykorzystuje fale dźwiękowe do podniesienia temperatury w twoim mózgu. A wraz z tym niszczy pewne połączenia lub komórki. Dr Neal Kassell, założyciel i przewodniczący fundacji Focused Ultrasound Foundation, powiedział CNN: „Ze zogniskowanymi ultradźwiękami, zamiast używać soczewki optycznej do skupiania wiązek światła, soczewka akustyczna jest używana do skupiania wielu wiązek energii ultradźwiękowej na celach głęboko w ciele z wysokim stopniem precyzji i dokładności, oszczędzając sąsiednie normalne tkanki”.

Przed poddaniem się zabiegowi, pacjent musi przejść badanie MRI i CT. Tylko po to, aby lekarze mogli uzyskać wyraźny obraz mózgu i znaleźć cel, na który muszą skierować fale dźwiękowe. Po kilku wstępnych strzałach testowych, neurochirurg może użyć specjalnej platformy, która wskazuje, ile wiązek jest potrzebnych do leczenia danego zaburzenia.

Drżenie podstawowe

Procedura została już przetestowana z udziałem pacjentów, którzy cierpieli na drżenie zasadnicze. Zaburzenie neurologiczne, które skutkuje drżeniem i drgawkami, zwykle w rękach pacjenta. Brenda Hric była jedną z pacjentek, które niedawno poddały się zabiegowi ultradźwięków na Uniwersytecie w Wirginii. Powiedziała CNN: „Spojrzałam na moją rękę i mogłam zobaczyć, że się nie rusza i to był pierwszy raz, kiedy byłam w stanie zobaczyć moje palce nieruchomo od około 20 lat. Myślę, że to zdecydowanie cud i dziękuję za to Panu”.

Obecnie około 170 zaburzeń i chorób może być leczonych za pomocą technologii ultradźwiękowej. Ale naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia leczenie ultradźwiękami stanie się standardem. „Moje przekonanie jest takie, że w ciągu 10 lat” – powiedział Kassell – „zogniskowane ultradźwięki będą terapią głównego nurtu, która każdego roku dotyka miliony pacjentów na całym świecie. Będzie powszechnie akceptowana.”

Przeczytaj także: Pierwsza na świecie szczepionka dla pszczół miodnych została zatwierdzona

Source: CNN | Image: Unsplash, Milad Fakurian