Pierwszy jawnie homoseksualny imam chce pomóc i wesprzeć homoseksualnych muzułmanów

openly gay imam

Muzułmanin ujawnił się w 1996 roku, gdy był już imamem

Kiedy islamski uczony Muhsin Hendricks ujawnił się jako gej w wieku 29 lat, spotkało się to z dużą dozą nienawiści i odrzucenia. Jako pierwszy na świecie otwarcie gejowski imam był na to przygotowany. Teraz Hendricks chce pomóc i wzmocnić pozycję gejowskich muzułmanów na całym świecie.

Homopobia

Muhsin Hendricks jest islamskim uczonym z dyplomem Uniwersytetu Studiów Islamskich w Pakistanie. I wierzy, że homofobia nie jest zgodna z tym, co Koran określa jako „miłosiernego i współczującego” Boga. Uważa, że homofobia jest czymś zakorzenionym w kulturze i wynika z patriarchalnej interpretacji tekstu. A teraz imam chce działać na rzecz akceptacji w islamie. Dlatego nakręcił film dokumentalny „The Radical”. Dokument, który ma promować różnorodność seksualną w islamie.

Ale to nie wszystko, co robi. Hendricks chce również pomóc homoseksualnym muzułmanom w ich zmaganiach z wiarą i seksualnością. Założył własny meczet i założył grupę wsparcia o nazwie „The Inner Circle”. Według Hendricksa wszystko się zmienia. Powiedział Positive News: „Zdecydowanie robimy postępy. Queerowi muzułmanie w coraz młodszym wieku przyznają się do skłonności homoseksualnych, a rodzice ich wspierają”.

Wsparcie

Kiedy Hendricks się ujawnił, spodziewał się wiele nienawiści ze strony innych. Okazało się jednak, że było też wiele wsparcia. Inni imamowie poparli jego przesłanie, a Hendricks poprowadził warsztaty w całej Afryce, aby pomóc kolegom imamom być bardziej integracyjnymi w swojej wierze. Filmowiec, który pracował nad dokumentem z Hendricksem, powiedział, że ma on „łagodny sposób próbowania zmiany islamu od wewnątrz” i nazwał go inspirującą postacią.

Przeczytaj także: Choinki chronią miasta w Anglii przed potężnymi powodziami

Source: Positive News | Image: Unsplash, Arka Roy