Prezent powitalny: uczniowie budują swojemu nowemu koledze z klasy robotyczną rękę

students robotic hand

Nowy uczeń czuł się zdenerwowany z powodu swojej słabo rozwiniętej ręki

Kiedy Sergio Peralta, 15-latek z Hendersonville w stanie Tennessee, rozpoczął w tym roku naukę w nowej szkole, czuł się zdenerwowany. Miał słabo rozwiniętą rękę i martwił się, co pomyślą inni. Ale jego klasa inżynierska zbudowała mu bardzo specjalny prezent powitalny: robotyczną rękę.

Słabo rozwinięta ręka

Sergio Peralta urodził się z niedorozwiniętą ręką. Jego prawa ręka nie była w pełni ukształtowana i kiedy rozpoczął naukę w nowej szkole, czuł się zdenerwowany. Powiedział CBS News: „W pierwszych dniach szkoły, szczerze mówiąc, miałem ochotę ukryć swoją rękę. Żeby nikt nigdy się nie dowiedział”. Sergio był przyzwyczajony do nieużywania swojej ręki. Mógł pisać lewą i mógł w zasadzie robić wszystko, co mogą inni ludzie, ze specjalnymi sztuczkami lub technikami. Idąc do nowej szkoły, bycie „innym” zawsze jest przerażające. Ale Sergio nigdy nie spodziewał się, że jego koledzy z klasy przywitają go ciepło i wręczą mu bardzo specjalny prezent.

Robotyczna ręka

Nauczyciel klasy inżynierskiej Sergio, Jeff Wilkins, dowiedział się o tajemnicy Sergio i chciał coś zrobić dla nowego ucznia. Dał więc swojej klasie zadanie zbudowania dla Sergio nowej ręki. Jeden z kolegów Sergio z klasy powiedział CBS: „Powinieneś być inżynierem, wymyślać nowe pomysły, rozwiązywać problemy. I po prostu ulepszać rzeczy”. Prezent całkowicie zaskoczył Sergio. „Skończyło się na tym, że zaoferowali mi coś w rodzaju:„ Moglibyśmy zbudować twoją protezę ręki ”, a ja nigdy się tego nie spodziewałem” – powiedział CBS. „Jak nigdy za milion lat”. Przez cztery tygodnie klasa (wraz z Sergio) pracowała nad projektem. Zaprojektowali dłoń, wydrukowali ją w 3D i stworzyli prototyp. W końcu przetestowali nową rękę Sergio, grając w łapanie, co było jedną z rzeczy, których Sergio nie był w stanie zrobić wcześniej. To był wielki sukces. „…żyję bez ręki przez 15 lat, a oni faktycznie zaoferowali mi nową protezę, jest naprawdę fajne. Zmieniło to moje życie” – powiedział Sergio.

Dyrektor szkoły Sergio, Bob Cotter, powiedział CBS, że ręka jest „… świadectwem uczniów, których tu mamy, którzy troszczą się o siebie nawzajem i o program, który zbudował Jeff Wilkins”.

Przeczytaj także: Marzenie się spełnia: 7-letnia dziewczynka otrzymuje „pozwolenie na posiadanie jednorożca

Source: BBC | Image: Unsplash, charlesdeluvio