5 prostych wskazówek, jak usunąć rdzawe plamy z ubrań i butów

Ten cudowny składnik to coś, co już masz w domu

Wypadki chodzą po ludziach. Jeśli powiesisz mokre ubrania lub buty na zardzewiałej suszarce, z pewnością doprowadzi to do pojawienia się na nich rdzawobrązowych plam. Szkoda bluzki czy zamszowych butów. Na szczęście istnieje kilka sposobów na usunięcie rdzy z obuwia i ubrań. Te pięć wskazówek sprawi, że plamy znikną jak śnieg na słońcu.

1. Cytryna i sól

Fuj, plama rdzy na białej koszuli? Nie panikuj, cytryna i odrobina soli pomogą łatwo się jej pozbyć. Wyciśnij sok z połowy cytryny na plamę, posyp solą i odstaw na chwilę. Następnie wypłukaj ubranie. Możesz to zrobić w zlewie lub w wiaderku, a potem włożyć do pralki. Istnieje duża szansa, że po wypraniu nawet nie będziesz w stanie zobaczyć, gdzie znajdowała się plama! Uwaga: ta wskazówka działa najlepiej na jasnym lub białym materiale. W przypadku kolorowych ubrań lub skórzanych butów wypróbuj jeden z poniższych trików.

2. Ocet

Jeśli nie masz w domu cytryn, ale za to masz ocet, również on może zdziałać cuda w przypadku plam rdzy na jasnych ubraniach i butach. Wymieszaj trochę soli z kilkoma łyżkami octu i wylej mieszankę na plamę. Dobrze wyszoruj starą szczoteczką do zębów i pozostaw na pół godziny. Następnie włóż ubrania lub buty do pralki. Ta sztuczka również sprawdza się najlepiej w przypadku jasnych ubrań i butów.

Więcej sposobów na pozbycie się plam rdzy znajdziesz na następnej stronie.