Bąbelki! Czy więcej piany sprawia, że Twoje naczynia są czystsze?

foam

Co o tym sądzisz? Czy więcej piany spowoduje,że naczynia będą bardziej lśniące?

Niektórzy ludzie po prostu uwielbiają ręcznie myć swoje naczynia z ogromną stertą bąbelków. A niektórzy wolą tylko odrobinę mydła w wodzie do mycia naczyń. Ale czy jedna z tych opcji jest lepsza od drugiej? Niezależnie od tego, czy jesteś zespołem „piankowym” czy „niepiankowym”, ten artykuł może zdecydowanie rozstrzygnąć niektóre różnice w domu dotyczące ilości mydła do naczyń, którego należy użyć!

Chemia

Najpierw zajmiemy się podstawami: chemią piany. Piana składa się z małych pęcherzyków powietrza. Te pęcherzyki powietrza zwykle powstają, gdy mieszasz wodę z powietrzem. Na przykład kiedy bierzesz kąpiel i wokół strumienia wody pojawiają się bąbelki. Te bąbelki zazwyczaj znikają w mgnieniu oka, ale kiedy dodasz mydła, bąbelki rosną i utrzymują się dłużej. To jest spowodowane obecnością surfaktantów. Mydło do naczyń jest zrobione z tych surfaktantów. Te chemikalia są faktycznie odpowiedzialne za czyszczenie twoich naczyń. Chemikalia surfaktantów mają dwie strony; jedna z nich lubi przylegać do wody. Druga strona jest hydrofobowa i zagnieżdża się w tłuszczu na twoich naczyniach. W ten sposób tłuszcz schodzi z talerzy i przywiera do wody.

Więcej bąbelków!

Ale jak te środki powierzchniowo czynne powodują powstawanie baniek? Otóż te substancje chemiczne tworzą małą warstwę ochronną, dzięki czemu bańki są mniej podatne na pękanie. Dlatego właśnie mydło do naczyń powoduje powstawanie dużej ilości baniek! Ale czy to oznacza większą czystość? Według Wesley Browne, profesora chemii molekularnej, z którym rozmawiał magazyn Quest, piana sama w sobie nie służy niczemu. Jedyne, na co wskazuje więcej bąbelków, to fakt, że w wodzie znajduje się więcej wolnych substancji powierzchniowo czynnych. Oznacza to, że jeszcze nie wszystkie chemikalia z mydła przyczepiły się do tłuszczu. Może więc dlatego, gdy masz dużo bardzo tłustych naczyń, piana w końcu znika!

Werdykt

Piana nie równa się czystości. To może być trudne do usłyszenia dla osób, które po prostu kochają pianę. Ale więcej piany też nie zaszkodzi. Więc jeśli lubisz myć swoje naczynia z dużą ilością piany, to rób to! Być może będziesz musiał kupić więcej mydła do naczyń niż twój przyjeciel, który nie jest miłosnikiem piany, ale przynajmniej będziesz się dobrze bawił podczas zmywania!

Przeczytaj także: 4 oznaki, że czas wymienić gąbkę

Source: Quest | Image: Unsplash, Matthew Tkocz