Dowiedz się, jak usunąć te 4 typowe plamy z ubrań

remove stains

Dzięki tym wskazówkom, będziesz w stanie usunąć te powszechne plamy ze swoich ubrań!

Wszystkim nam zdarzają się plamy na ubraniach. Czy to plamy z trawy, smaru, atramentu czy po prostu plamy z potu. I są sposoby, aby usunąć te plamy z ubrań, ale nie zawsze masz niezbędne produkty pod ręką. Dzięki tym łatwym wskazówkom, będziesz w stanie usunąć te plamy z ubrań bez drogich środków czyszczących.

Plamy z trawy

Jeśli lubisz przebywać na świeżym powietrzu lub masz dzieci, które lubią biegać na świeżym powietrzu, plamy z trawy są bardzo powszechne w Twoim domu. I wiesz, że ich usunięcie jest uciążliwe. Ale dzięki tym wskazówkom i odrobinie cierpliwości możesz pozbyć się tych plam!

Jeśli wszystkie zwykłe metody czyszczenia nie działają, użyj octu do plam z trawy. Umieść dwie szklanki białego octu w wiadrze lub misce i pozwól ubraniom zanurzyć się w nim przez około trzydzieści minut. Po upływie trzydziestu minut płuczesz ubranie i sprawdzasz, czy nie ma plam. Jeśli plamy znikną, możesz włożyć ubrania do pralki i będą jak nowe. Kiedy plamy okażą się nieco bardziej uporczywe, wymieszaj trochę sody oczyszczonej z wodą i za pomocą pędzla wetrzyj mieszankę w plamę. Jeśli zostawisz to na piętnaście minut, plama zniknie i możesz wrzucić te spodnie do pralki. Będą zupełnie bez skazy!

Plamy z tłuszczu

Zdarza się to każdemu z nas; kończymy gotować i nagle zauważamy jakieś niewytłumaczalne plamy tłuszczu na naszych ubraniach. Jeśli działasz szybko, na pewno będziesz w stanie wydostać tę plamę. A wszystko, czego potrzebujesz, to trochę mydła do naczyń, trochę sody oczyszczonej i szczotka (do zębów). Zdejmij ubranie w momencie, gdy zauważysz plamę i połóż je na płaskiej powierzchni. Następnie wylej trochę mydła do naczyń na plamę i wetrzyj je palcami. Po tym możesz dodać trochę sody oczyszczonej i wcierać ją szczotką. Mieszanka zamieni się w pastę. Pozostaw na ubraniu przez godzinę przed praniem.

Plamy z atramentu

Te plamy mogą być trudne. Jeśli to zwykły długopis, powinieneś być w stanie usunąć plamę za pomocą detergentu do prania i wody. Ale jeśli twoja plama jest uporczywa, możesz potrzebować alternatywnej metody jej usunięcia. Będziesz potrzebował trochę tektury i trochę alkoholu do wycierania. Uważaj, aby sprawdzić, czy twoje ubranie rzeczywiście można potraktować alkoholem. Niektóre elementy garderoby mogą ulec uszkodzeniu.

Po sprawdzeniu, czy używanie alkoholu do wycierania ubrania jest bezpieczne, możesz włożyć kawałek tektury (lub inną warstwę ochronną) do środka ubrania. Kiedy użyjesz alkoholu do wycierania, atrament przeniknie przez ubranie, a po tym wszystkim po plamie nie będzie śladu! Po umieszczeniu kartonu na miejscu, możesz ostrożnie osuszyć plamę alkoholem. Wystarczy przetrzeć plamę ściereczką lub ręcznikiem papierowym, aby usunąć atrament z tkaniny. Następnie możesz wypłukać ubranie i powtarzać proces, aż plama całkowicie zniknie.

Plamy z potu

Ostatni rodzaj plam jest powszechny: plamy z potu. Na szczęście są one łatwe do wyczyszczenia. Wszystko czego potrzebujesz to trochę białego octu. To powinno załatwić sprawę! Wymieszaj filiżankę wody z jedną czwartą filiżanki octu. Umieść plamę lub cały kawałek ubrania w mieszaninie i pozostaw na 30 minut. Następnie upierz ubranie i sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli plama zniknęła, możesz wyprać ubranie jak zwykle. Jeśli nie, powtórz proces!

Dzięki tym wskazówkom, pozbędziesz się każdej plamy z ubrania.

Przeczytaj także: 5 prostych wskazówek, jak usunąć rdzawe plamy z ubrań i butów

Source: The Spruce | Image: Unsplash, Alexander Grey