Jak pozbyć się brązowych plam po herbacie w kubku

tea stain

Dzięki temu nie będziesz musiał wyrzucać swoich ulubionych kubków!

Jeśli lubisz pić herbatę, to wiesz o tym aż za dobrze. Zawsze, gdy delektowałeś się swoim ulubionym gorącym napojem, na dnie kubka może pozostać mała brązowa plama. Jeśli nie możesz już usunąć tej plamy, w końcu będziesz zmuszony wyrzucić kubek. Ale co jeśli zapewnimy Ci sposób na pozbycie się tych brązowych plam po herbacie?

Plamy po herbacie

Herbaty, które pijesz, zawierają substancję zwaną garbnikami. Garbniki to związki chemiczne, które można znaleźć w roślinach kwitnących i zazwyczaj garbniki smakują nieco gorzko. Powodem, dla którego nie smakują one świetnie, jest to, że w naturze mają one za zadanie bronić rośliny przed zwierzętami. Gorzki smak zmniejsza prawdopodobieństwo, że zwierzęta zjedzą roślinę, ale my, ludzie, właściwie lubimy gorzki posmak, który towarzyszy filiżance herbaty.

Brązowa plama na kubku z herbatą jest spowodowana przez te garbniki. Z reguły występuje ona jednak tylko przy ciemnych herbatach. Dzieje się tak dlatego, że czarna herbata zawiera więcej garbników. Herbaty ziołowe i miętowe prawie nie zawierają garbników, dlatego też zazwyczaj nie pozostawiają plam w kubku.

Jak to czyścić

Jeśli w Twoich kubkach pojawiły się plamy po herbacie, masz kilka możliwości. Pierwszą z nich jest ocet czyszczący. Wystarczy wlać trochę gorącej wody do kubka i dodać odrobinę octu czyszczącego. Wymieszaj razem i pozostaw na noc. Kiedy umyjesz swoje naczynia następnego dnia, twoja plama po herbacie całkowicie zniknie. Tylko upewnij się, że dokładnie wyczyścisz swój kubek. Jeśli nie wyczyścisz kubka prawidłowo, może on smakować jak ocet następnym razem, gdy zrobisz sobie filiżankę herbaty. A to z pewnością nie będzie relaksujące! Jeśli nie masz octu do czyszczenia, można wykonać te kroki z sokiem z cytryny. To jest takie proste!

Innym rozwiązaniem jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy wetrzeć trochę sody oczyszczonej na plamy na kubku, odczekać kilka minut, a następnie dodać wodę. Jeśli pozwolisz, aby ta mieszanka sody oczyszczonej i wody zostałą wewnątrz kubka przez kilka godzin, plama zmyje się sama, gdy opróżnisz kubek później.

Dzięki tym wskazówkom możesz cieszyć się herbatą w swoim ulubionym kubku każdego dnia, nie martwiąc się o plamy!

Przeczytaj także: Czy należy wielokrotnie używać tej samej torebki z herbatą?

Source: RADAR, MBGFood, Brittanica | Image: Unsplash, Andriyko Podilnyk