Oto dlaczego należy zdejmować buty, gdy jest się w domu

shoes inside

Może zechcesz zdjąć buty, zanim wejdziesz

Czy w Twoim domu obowiązuje ścisła polityka „zakazu noszenia butów”? Cóż, okazuje się, że przekształcenie domu w strefę bez butów może nie być złym pomysłem. Chociaż niektórzy ludzie wolą mieć buty na sobie przez cały dzień, może lepiej zdjąć je przed wejściem do domu. Dowiedz się więcej poniżej!

Na zewnątrz

Pomyśl o tym przez chwilę: Twoje buty to jedyna rzecz, która oddziela Twoje stopy od ziemi, po której chodzisz. A chodniki na zewnątrz domu nie są tak czyste, jak byśmy chcieli. Oznacza to, że za każdym razem, gdy chodzisz po brudzie, nadepniesz na śmieci lub rozchlapiesz kałuże, wszystko to przyklei się do Twoich butów. Tych samych butów, w których paradujesz po domu. I nawet jeśli nie masz nic przeciwko odkurzaniu za każdym razem, gdy jesteś na zewnątrz, okazuje się, że podeszwy Twoich ulubionych butów mogą przenosić wiele niepożądanych gości również do wnętrza Twojego domu. Takich, których nie da się od razu zauważyć i które o wiele trudniej jest posprzątać.

Bakterie

Badania wykazały, że na Twoich butach znajduje się wiele bakterii. Naukowcy z University of Arizona odkryli, że jedną z bakterii obecnych na Twoich butach jest E.Coli. Tak, to ten sam rodzaj bakterii, który można znaleźć w kale. Naukowcy dali grupie dziesięciu osób parę zupełnie nowych butów. Musieli oni chodzić w tych butach przez dwa tygodnie. Po tym czasie podeszwy ich butów miały zostać zbadane pod kątem obecności bakterii.

Okazało się, że już po dwóch tygodniach przebywania na zewnątrz, na ich butach znajdowało się 420.000 rodzajów bakterii. Z tych 420.000, 27 procent stanowiły bakterie E.Coli. Badacz dr Charles Gerba wyjaśnia: „Powszechne występowanie (96 procent) bakterii coli i E. coli na zewnętrznej stronie butów wskazuje na częsty kontakt z materiałem kałowym, który najprawdopodobniej pochodzi z podłóg w publicznych toaletach lub kontaktu z odchodami zwierząt na zewnątrz”. Tak więc twoje buty przenoszą cząstki odpadów ciała innych ludzi.

Wewnątrz pomieszczeń

Te same badania wykazały, że bakterie na butach mogą pozostać tam przez długi czas. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że przeniesiesz bakterie do swojego domu, na dywan albo do sypialni. Oznacza to, że za każdym razem, gdy chodzisz po domu boso po całym dniu noszenia butów, wdepniesz we wszystkie odchody i bakterie, które zostawiłeś na tej samej podłodze dzień wcześniej. Jest to szczególnie ważne, gdy po podłodze raczkują małe dzieci. Jeśli położą ręce na dywanie, na którym chwilę wcześniej były buty, te bakterie przeniosą się z ich rąk do ust w ciągu kilku sekund. Niewidoczny rodzaj brudu, ale zdecydowanie szkodliwy.

Co jednak z osobami, które nie lubią chodzić po domu boso? Chociaż nie zaleca się noszenia butów w domu, można zainwestować w parę kapci. Tylko upewnij się, że trzymasz te buty wewnątrz; ulice są pełne niewidzialnych małych stworzeń, których nie chcesz zaprosić do środka. Bez względu na to, jak bardzo jest zimno.

Przeczytaj także: Oto znaki, że powinieneś wymienić swoje stare buty

Source: herfamily, Gotham footcare | Image: Unsplash, Diana Dima