Wymień swój dywan: 5 oznak, które wskazują, że nadszedł na to czas

replace carpet

Wszystkie dywany muszą być w końcu wymienione

Czy masz w swoim domu tę samą wykładzinę od momentu wprowadzenia się? My też nigdy nie myśleliśmy o wymianie naszego dywanu, ale okazuje się, że w końcu trzeba go wymienić. Dzięki tym pięciu oznakom będziesz wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby to zrobić.

1. Jest stary

Jeśli nie pamiętasz, kiedy właściwie kupiłeś swój dywan (czy to było dwadzieścia lat temu?), być może nadszedł czas, aby go wymienić. Według ekspertów, musisz wymieniać swój dywan przynajmniej co piętnaście lat. Allie Mann, starszy projektant w Case Architects & Remodelers, powiedział The Spruce: „We włóknach mogą gromadzić się zanieczyszczenia i brud, których żadna ilość czyszczenia nie rozwiąże całkowicie.” A więc, czas na zakupy dywanów!

2. Nie jest już puszysty

Jeśli Twój pluszowy dywan stracił cały swój puch i nie jest już zbyt miękki, być może nadszedł czas, aby kupić nowy. Mann daje czytelnikom wskazówkę, jak upewnić się, że ich nowy dywan pozostanie pluszowy na dłużej; kup podkładkę pod dywan. Powiedziała: „To pomoże utrzymać żywotność dywanu i sprawi, że będzie bardziej pluszowy pod stopami”. Twoje stopy będą ci za to wdzięczne!

3. Uszkodzenia

Innym znakiem, że najwyraźniej nadszedł czas, aby zainwestować w nowy dywan, jest sytuacja, gdy stary jest w jakiś sposób uszkodzony. Albo gdy widoczne są oznaki zużycia. I nie tylko niszczy to estetykę pomieszczenia, ale może również stanowić zagrożenie potknięciem. Jeśli więc widzisz jakiekolwiek oznaki zużycia, kup nowy dywan, aby Twój dom stał się bezpieczniejszym (i ładniejszym) miejscem.

4. Plamy

W naszym życiu czasem robi się bałagan. A na dywanie często pojawiają się plamy. Jeśli plamy z dywanu już nie schodzą, warto rozejrzeć się za nowymi opcjami. Ale nie tylko plamy z wina lub jedzenia mogą zakończyć żywotność dywanu. Jeśli chodzisz po dywanie, zacznie on również z czasem blaknąć. Jeśli więc widzisz jakiekolwiek przebarwienia i plamy, być może nadszedł czas, aby kupić kilka nowych dywanów.

Rob Vera, dyrektor ds. produktu Ruggable, powiedział The Spruce, że jeśli wiesz, że twoje dywany i chodniki będą często używane, może skorzystać ze wskazówki: dywaniki nadające się do prania. Powiedział: „Dywaniki, które można prać, mogą przedłużyć żywotność dywanu, więc jest mniej prawdopodobne, że będziesz potrzebować wymiany – chyba że chcesz zmienić styl, oczywiście!”

5. Zapach

Ostatnią oznaką, że Twój dywan jest już zużyty, jest jego zapach. A pozbycie się niechcianych zapachów z dywanu nie jest łatwe. Może to być także kosztowne. Vera mówi również, że profesjonalne czyszczenie dywanu nie oznacza, że będzie on wyglądał jak nowy. Oznacza to, że lepiej byłoby całkowicie pozbyć się dywanu i zainwestować w nowy.

Nawet jeśli rozstanie z ukochanym dywanem lub dywanikiem może być trudne, kiedy w końcu zdecydujesz, że nadszedł czas, aby się pożegnać, z pewnością będzie to ulepszenie dla Twojego domu!

Przeczytaj także: Oto jak sprawić, że stare wnętrze będzie wyglądać jak nowe

Source: The Spruce | Image: Unsplash, Katja Rooke