Czujesz się zmęczony lub wypalony? Możesz mieć niedobór składników odżywczych

nutrient deficiency

Może ci brakować pewnych witamin lub składników odżywczych

Kiedy dni stają się ciemniejsze, nierzadko czujemy się bardziej zmęczeni. Ale niektórzy ludzie czują się szczególnie wypaleni zimą. A czasami przyczyną może być to, że brakuje im pewnych składników odżywczych lub witamin. Skutkuje to wszystkimi objawami, których mogłeś doświadczyć. 

Kiedy często odczuwasz brak energii, wyczerpanie i czujesz się wypalony, być może nie otrzymujesz wszystkich witamin i składników odżywczych, których potrzebujesz. Zazwyczaj jest to wynik braku zróżnicowania w Twoich nawykach żywieniowych. Kiedy nie różnicujesz pokarmów, doświadczasz niedoboru pewnych witamin i składników odżywczych. Oto najczęstsze niedobory.

Witamina D

Jedną z witamin, o której ludzie często mówią w zimie, jest witamina D. Witamina ta pochodzi z ekspozycji na światło słoneczne i dlatego wiele osób doświadcza jej niedoboru w zimie. Na szczęście to, czy otrzymujesz wystarczającą ilość tej witaminy, nie zależy tylko od słonecznych dni. Jeśli wyjdziesz na zewnątrz w świetle dziennym, twoje ciało również będzie wchłaniać tę witaminę. Jeśli więc czujesz, że może Ci brakować witaminy D, wyjdź na zewnątrz, gdy jest jasno. Przejdź się wokół bloku i wchłoń całą tę niesamowitą witaminę D.

Żelazo

Ważnym minerałem, którego Twoje ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, jest żelazo. Kiedy twój poziom żelaza jest niski, będziesz czuł się zmęczony, a twój układ odpornościowy nie będzie działał tak dobrze, jak powinien. Ale w tym przypadku nie jest zbyt trudne, aby dodać trochę dodatkowego żelaza do swojej diety. Jeśli chcesz zwiększyć spożycie żelaza, możesz dodać trochę więcej produktów zwierzęcych do swojej diety, takich jak czerwone mięso. Inne przykłady żywności zawierającej żelazo: fasola, orzechy i suszone owoce. Jeśli upewnisz się, że spożywasz zbilansowany posiłek z żelazem, poczujesz się lepiej w krótkim czasie!

Wapń

Wapń jest ważnym minerałem dla Twoich kości. Pomaga utrzymać mocne kości i daje Ci ogólne poczucie sprawności. Oznacza to, że jeśli czujesz się wyczerpany, brak wapnia może być po prostu przyczyną. Ale w tym przypadku Twoja dieta też może zdziałać cuda. Dodaj więc trochę wapnia do swojego obiadu! Możesz to zrobić, jedząc zielone warzywa, takie jak brokuły i szpinak. Innymi opcjami są pokarmy mleczne, takie jak mleko i ser lub sardynki.

Jeśli czujesz, że masz niedobór składników odżywczych, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Przeczytaj także: Czy przyjmowanie witamin może być dla Ciebie niebezpieczne?

Source: NHS, Elegance | Image: Unsplash, Christian Erfurt