Czy temperatura w Twojej sypialni ma wpływ na Twój sen?

sleep

Podkręcanie temperatury przed pójściem spać może zakłócać twój sen

Kiedy na zewnątrz jest zimno i spędzasz dni owinięty w swetry i koce, ciepłe, przytulne łóżko i ciepła sypialnia mogą wydawać się dobrym pomysłem. Ale najwyraźniej utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w sypialni może negatywnie wpłynąć na jakość Twojego snu. Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się dlaczego.

Temperatura ciała

Podkręcenie ogrzewania może namieszać w temperaturze w Twojej sypialni, powodując różnego rodzaju problemy. Zbyt gorąca lub zimna sypialnia może spowodować, że będziesz mieć problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Nasze ciała funkcjonują w oparciu o „zegar biologiczny” zwany rytmem okołodobowym. Ten rytm jest spowodowany cyklem nocy i dnia, co powoduje, że stajemy się senni w nocy. Kiedy dzień zmienia się w noc, nasze ciało automatycznie wie, że nadszedł czas, aby pójść spać. W tym momencie temperatura ciała zaczyna się zmieniać, ochładzając się w nocy.

Zbyt gorąco

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zasnąć w środku lata bez żadnej klimatyzacji, aby utrzymać się w chłodzie, znasz zmagania z drzemką, gdy twoje ciało jest zbyt gorące. Kiedy Twoja sypialnia staje się zbyt gorąca, Twoje ciało będzie miało trudniejszy czas na ochłodzenie się. To sprawi, że trudniej będzie Ci zasnąć, mimo że możesz czuć się zmęczony. Temperatura w twoim pokoju nie tylko psuje twoją zdolność do zasypiania, ale także określa, ile czasu spędziłeś w różnych fazach snu. Kiedy Twoje ciało jest zbyt gorące, spędzasz mniej czasu w fazie snu wolnofalowego (sen głęboki) oraz w fazie snu REM; fazie wykorzystywanej do przetwarzania emocji, konsolidacji pamięci i rozwoju mózgu. Brak cennego czasu na sen REM może spowodować problemy z koncentracją w ciągu dnia, a także sprawić, że staniesz się senny i bardziej zapominalski. Być może zechcesz obniżyć temperaturę, aby chronić jakość swojego snu.

Sny

Nieoczekiwanym skutkiem posiadania zbyt ciepłej lub zimnej sypialni jest jej wpływ na sny. Jeśli budzisz się często w nocy, szanse na zapamiętanie snu, który miałeś tuż przed tym momentem, są wyższe. Oznacza to, że gdy Twój sen jest często przerywany, masz wrażenie, że masz więcej snów niż wtedy, gdy śpisz przez dłuższy czas. Ilość koszmarów, które pamiętasz po przebudzeniu również wzrasta z tego powodu.

Mówi się, że idealna temperatura w sypialni to 18 stopni Celsjusza (około 65 stopni Fahrenheita). Jeśli lubisz, gdy Twoje łóżko jest ciepłe, możesz rozważyć butelkę z gorącą wodą, aby ogrzać łóżko zamiast ogrzewać cały pokój; Twoje ciało Ci za to podziękuje.

Przeczytaj także: Te pięć wskazówek pomoże ci szybciej zasnąć

Source: Sleepguide, Libelle, Sleep Foundation | Image: Unsplash, Zohre Nemati