Długa wędrówka czy krótki spacer? Który z nich jest dla Ciebie lepszy?

walk

Wybierasz się na 10-minutowy spacer czy godzinną wędrówkę?

Znamy już korzyści zdrowotne płynące z chodzenia, a wyjście na spacer może być świetnym sposobem na uspokojenie nerwów lub po prostu zrelaksowanie się. Ale czy korzyści te można uzyskać również dzięki szybkiemu dziesięciominutowemu spacerowi? A może powinieneś wychodzić na zewnątrz na dłuższy czas, aby faktycznie zauważyć pozytywne efekty chodzenia?

Najwyraźniej nie ma „złego”, jeśli chodzi o czas, jaki spędzasz na spacerach. Według Tamanny Singh z Cleveland Clinic, zarówno długi, jak i krótki spacer zapewni ci korzyści, takie jak niższe ciśnienie krwi, niski poziom cukru we krwi i zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ale wydaje się, że istnieje różnica w dodatkowych korzyściach, które uzyskasz.

Stamina

Jeśli chcesz zwiększyć swoją wytrzymałość, możesz wyczyścić swój harmonogram i wyjść na dłuższy spacer. Długi i mniej obciążający spacer buduje twoją wytrzymałość. Kiedy chodzisz wolniej i dłużej, twoje ciało będzie bardziej zdolne do absorbowania tlenu. To sprawi, że będziesz mniej zmęczony, więc pozostaniesz pełen energii przez dłuższy czas. Biorąc dłuższe, wolniejsze spacery, będziesz trenować swoje ciało do chodzenia przez dłuższe okresy czasu, co skutkuje większą wytrzymałością.

Codzienny nawyk

Jeśli chcesz po prostu wyjść na spacer, aby być bardziej aktywnym i rozpocząć rok świeżo, możesz spróbować krótszej opcji. Zwłaszcza jeśli nie jesteś jeszcze doświadczonym spacerowiczem. Zaleca się, aby ćwiczyć przez co najmniej 150 minut tygodniowo, a jeśli czujesz, że to dużo, to podziel tę liczbę na mniejsze części. Idź na dwudziestominutowy spacer każdego dnia i będziesz miał już 140 minut ćwiczeń! Albo codziennie rób trzy dziesięciominutowe spacery: jeden po śniadaniu, jeden po obiedzie i jeden zaraz po kolacji. Dzieląc swoje spacery na mniejsze części wyrobisz sobie nawyk chodzenia, zyskując wszystkie korzyści, które się z tym wiążą!

Jeśli chcesz po prostu chodzić dla zabawy, krótki spacer może być właśnie rzeczą odpowiednią dla Ciebie. Jeśli chcesz zwiększyć swoją wytrzymałość, długi spacer będzie świetnym rozwiązaniem. W ten sposób można wybrać opcję, która działa dla Ciebie!

Przeczytaj także: Oto dlaczego po każdym posiłku należy wyjść na spacer

Source: Margriet | Image: Unsplash, Raychan