Dowiedz się, czym jest czkawka i jak się jej pozbyć

hiccups

Jak zatrzymać ten mimowolny odruch

Każdemu się to zdarzyło: czkawka. I chociaż jest to bardzo naturalne zjawisko, które pojawia się i znika bez ostrzeżenia, *czkawka* w miejscach publicznych może być trochę irytująca. Czym więc są czkawki i jak się ich pozbyć?

Czkawka

Odruch ten jest wywoływany przez przeponę. Ze względu na skurcz grupy mięśni, które oddzielają brzuch od klatki piersiowej, Twoje struny głosowe zamykają się. To powoduje, że wydajesz znajomy dźwięk „czkawki”. Istnieją różne przyczyny czkawki. Należą do nich zmiany temperatury, duży posiłek, alkohol lub napoje gazowane. Zazwyczaj czkawka trwa tylko kilka minut. Jeśli trwa dłużej niż 48 godzin, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Interesującą rzeczą w czkawce jest to, że nie wydaje się służyć celowi. Inne odruchy ciała, takie jak kichanie i kaszel, służą: oczyszczają nos i drogi oddechowe z niepożądanego materiału. Czkawka nie wydaje się mieć żadnego celu poza wywołaniem dźwięku, który może rozśmieszyć innych ludzi.

Zatrzymaj czkawkę

Jak więc powstrzymać się przed zrobieniem czegoś, czego w pierwszej kolejności nie mieliśmy zamiaru zrobić? Zazwyczaj czkawka znika sama z siebie. Ale gdy tak się nie dzieje, są pewne rzeczy, które możesz spróbować, aby szybko się jej pozbyć. Jedna z tych metod ma coś wspólnego ze zmianą w Twoim oddychaniu. Ilość dwutlenku węgla w twojej krwi może być odpowiedzialna za zatrzymanie czkawki. Dlatego też Twój oddech może być ważnym czynnikiem w pozbyciu się tego niechcianego odruchu. Możesz wstrzymać oddech, wdychać i wydychać szybciej lub oddychać do worka. Spowoduje to zmianę poziomu dwutlenku węgla we krwi, wpływając na czkawkę, powodując jej ostateczne zatrzymanie. Inną metodą jest wypicie trochę wody. W ten sposób również wpływasz na swoje oddychanie bez konieczności aktywnej zmiany rytmu oddechu.

Oczywiście nie wszystkie te metody działają u każdego. Jest to przypadek prób i błędów. Więc wypróbuj kilka różnych metod, aby zobaczyć, co wolisz. A jeśli lubisz się dobrze przestraszyć, wycieczka do nawiedzonego domu może być właśnie odpowiednim lekarstwem dla Ciebie!

Przeczytaj także: Zaczerpnij świeżego powietrza: czy powinieneś spędzać czas na zewnątrz w zimie?

Source: Max Vandaag, Mayo Clinic, NCBI, Medical News Today | Image: Pixabay, RobinHiggins