Dowiedz się: oto dlaczego dźwięki natury są tak relaksujące

nature sounds relaxing

Zamiast muzyki posłuchaj szumiącego strumyka!

Świergot ptaków, szum górskiego strumienia, odgłosy wodospadu czy szelest liści na wietrze – odgłosy natury są przyjemne do słuchania. Ale co takiego jest w dźwiękach natury, że tak bardzo relaksują?

Badania

Od dziesięcioleci ludzie próbują dowiedzieć się, dlaczego dźwięki natury są tak relaksujące. Teraz jednak nowe badanie wykazało, na czym dokładnie polega ich atrakcyjność. Naukowcy wykorzystali skany mózgu i monitory rytmu serca, aby zbadać fizyczną reakcję uczestników na dźwięki natury. Odkryli, że dźwięki natury mogą być dosłownie relaksujące.

Wyniki

Osoby, które słuchały dźwięków natury, częściej skupiały swoją uwagę na rzeczach zewnętrznych, zamiast martwić się lub nadmiernie myśleć (bardziej wewnętrzne skupienie). Tętno uczestników również nieznacznie się zmieniło i zmniejszyła się reakcja współczulnego układu nerwowego organizmu, systemu, który przygotowuje ciało do działania. Tymczasem przywspółczulny układ nerwowy ciała, system, który pomaga ciału zrelaksować się i uspokoić, wykazał wzrost reakcji. Szczególnie ludzie, którzy już czuli się zestresowani doświadczyli największych korzyści z słuchania dźwięków natury. Ale główny autor Cassandra Gould van Praag, pracownik naukowy na Uniwersytecie w Sussex, powiedział, że zaleca wszystkim słuchanie dźwięków natury. Powiedziała Health: „Zdecydowanie poleciłabym spacer w naturalnym otoczeniu każdemu, niezależnie od tego, czy obecnie czują się oszołomieni, czy nie. Nawet kilka minut ucieczki może być korzystne”.

Więc następnym razem, gdy poczujesz się zestresowany, posłuchaj kilku dźwięków natury zamiast swoich zwykłych bitów. Poczujesz się bardziej zrelaksowany z tego powodu, a to poprawi również twój sen i skupienie!

Przeczytaj także: Oto dlaczego po każdym posiłku należy wyjść na spacer

Source: Health | Image: Unsplash, Jeffrey Workman