Oto co powinnaś jeść, aby zmniejszyć objawy menopauzy

menopause symptoms

Dzięki odpowiednim rodzajom żywności można zmniejszyć objawy

Większość kobiet będzie musiała się z tym kiedyś zmierzyć: menopauza. Kiedy po raz ostatni masz miesiączkę, możesz doświadczyć wielu fizycznych przykrości. Uderzenia gorąca, zmiany nastroju, bóle głowy i bezsenność to tylko wierzchołek góry lodowej. I chociaż nie możesz zrobić nic, aby zatrzymać menopauzę, możesz być w stanie zmniejszyć objawy za pomocą żywności, którą jesz.

Żywność a uderzenia gorąca

Niektóre rodzaje żywności mogą w rzeczywistości pogorszyć twoje uderzenia gorąca. Według dietetyczki Desiré van der Kruk, wyeliminowanie pewnych pokarmów i napojów z diety może sprawić, że uderzenia gorąca staną się mniejsze. Rzeczy, których powinnaś pić mniej to kawa i alkohol. Kiedy jesteś w okresie menopauzy, alkohol i kofeina mogą pogorszyć twoje uderzenia gorąca. Jeśli chcesz zmniejszyć uderzenia gorąca, powinnaś jeść warzywa, owoce, soję i dużo i dużo błonnika.

Menopauza a choroby układu krążenia

Niestety, uderzenia gorąca i ogólny dyskomfort fizyczny to nie jedyne minusy menopauzy. Gdy osiągniesz menopauzę, wzrośnie ryzyko zachorowania na choroby serca. Jeśli jesz odpowiednie rodzaje żywności, możesz obniżyć swój cholesterol i ciśnienie krwi. Co następnie pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Poniżej wymieniono niektóre z pokarmów, które powinnaś i nie powinnaś jeść, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i sprawić, by twoje uderzenia gorąca były nieco bardziej znośne.

  • Ogranicz spożycie tłustych pokarmów: jedz mniej mięsa, używaj olejów podczas gotowania i wybieraj opcję niskotłuszczową przy zakupie mleka.
  • Jedz pożywne przekąski: np. niesolone orzechy.
  • Utrzymuj spożycie cukru rafinowanego na niskim poziomie: zamień napój gazowany na zdrowszą opcję i staraj się powstrzymać od jedzenia zbyt wielu słodyczy
  • Jedz mniej soli: jeśli chcesz mieć pewność, że nie jesz zbyt wiele soli, powinnaś unikać mrożonych posiłków lub posiłków paczkowanych
  • Jedz dużo warzyw i owoców: potrzebujesz około 8,8 uncji warzyw i dwóch kawałków owoców
  • Dużo i dużo błonnika: przestaw się na opcje pełnoziarniste, jeśli chodzi o chleb, makaron lub ryż.

Dzięki tym wskazówkom żywieniowym, będziesz w stanie poradzić sobie z menopauzą i uniknąć wszystkich dolegliwości, które się z nią wiążą!

Przeczytaj także: Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu: 5 wskazówek, które mogą pomóc

Source: Margriet | Image: Unsplash, Artem Beliaikin